Czy muzułmanki malują sobie paznokcie?

Bardzo rzadko, ponieważ mało który lakier jest halal. Znacie to słowo? Słowo Halal (in. Halaal) powszechnie kojarzone jest z dietą, ma o wiele szersze znaczenie i oznacza po prostu wszystko, co jest dozwolone w islamie.

A teraz trochę historii… i to nie krajów arabskich, lecz przede wszystkim Azji. Uważa się, że lakier do paznokci wynaleziono w Chinach ok. 3000 lat przed naszą erą. Za panowania dynastii Ming długie, zadbane paznokcie uważano za oznakę wysokiego pochodzenia. Były po prostu dowodem, że kobieta nic nie musi robić. Stosowane były wtedy 2 kolory: czerwony i złoty a kobietom spoza arystokracji, które bezpodstawnie malowały sobie paznokcie, za karę ucinano ręce.


Lakiery stosowano również w starożytnym Egipcie i przez Inków, ale nie miały one zbyt wiele wspólnego ze składem ich dzisiejszych odpowiedników. Uważa się, że pierwsze lakiery składały się z mieszanki wosku pszczelego, piany z białek, żelatyny, gumy arabskiej i barwników roślinnych. Za to wynalazek współczesnego lakieru do paznokci pochodzi z roku 1932 i ma niestety więcej wspólnego z lakierem samochodowym.

Lakier poprzez powszechną dostępność i popularność wydaje się bezpiecznym oraz mało inwazyjnym kosmetykiem upiększającym, którym w dzisiejszych czasach bawią się nawet małe dziewczynki.

Niestety współczesne lakiery do paznokci składają się nie tylko z pigmentów, ale i nitrocelulozy, ftalanu dibutylowego oraz toluenu i formaldehydu. I właściwie wszystkie wymienione wyżej substancje mogą być ryzykowne dla zdrowia ponieważ są albo silnymi alergenami albo substancjami drażniącymi, które mogą, choć nie muszą rozregulować układ hormonalny czy nerwowy człowieka. Na domiar złego, z własnego doświadczenia wiem, że kolor na paznokciach jest uzależniający. Ja go po prostu uwielbiam i rozstać się z nim nie mogę.

W związku z powyższym, większość lakierów do paznokci nie uzyskuje akceptacji mudżtahidów, czyli uczonych, którzy orzekają o tym co jest halaal a co jego przeciwieństwem – haram. Jak wyczytałam na stronach internetowych arabskich salonów manicure, istnieje jednak pewien paradoks. Polega on na tym, że można sobie lakiery zaaplikować, ale nie można się w nich modlić. Jakie jest więc wytłumaczenie tego paradoksu?
Żeby się pomodlić muzułmanie muszą dokonać rytuału ablucji (obmycia ciała), który obejmuje opłukanie wodą zarówno całych rąk, jak i paznokci. A lakier do paznokci niestety w tym oczyszczaniu im przeszkadza. Dotyczy to większości lakierów klasycznych oraz wszystkich lakierów hybrydowych, a także żeli czy akryli. Dlatego nieprzepuszczalne lakiery zostały w tej społeczności zdyskwalifikowane.


Żeby muzułmańskie kobiety mogły mieć pomalowane paznokcie, wymyślono zupełnie nową formułę lakierów do paznokci. Pojawiły się takie produkty, które przepuszczają i powietrze wodę i które jednym słowem są Halal. Nowa formuła opiera się nie na nitrocelulozie, ale na takim polimerze, który znajduje się również w soczewkach kontaktowych.
Jakież było moje zaskoczenie i duma, gdy odwiedzałam podczas moich podróży sklepy pewnej polskiej marki (np. w Dubaju, czy Australii). Marka ta swój globalny sukces zawdzięcza na pewno także wprowadzeniu linii oddychających lakierów do paznokci.W

Dodaj komentarz