Rytuał Spa: stymulacja przyjemności

Lubicie masaże? A wizyty w Spa? Ja uwielbiam! A że akurat jestem po masażu chińskim (w Szanghaju), z chęcią opowiem wam pewną historię. Zaczyna się ona tak…
Około 70 lat temu
pewni neurobiolodzy odkryli ośrodek przyjemności w pęczku przyśrodkowym przodomózgowia szczura 🐀 Przez przypadek wszczepili tam elektrodę i jakież było ich zdziwienie, gdy szczur po podaniu sygnału elektrycznego nie uciekał, lecz został i na dodatek przeżył… dużą przyjemność💥
 
Jak to się stało? Elektroda trafiła w tzw. szlak mezolimbiczny, przez co nastąpiła stymulacja wydzielania dużej ilości substancji o nazwie 👉 dopamina 👈Teraz już wiemy, że jest to neuroprzekaźnik, który odpowiada za subiektywne odczucie przyjemności wynikające z zażywania pewnych substancji lub wykonywania niektórych czynności. Gdy badania rozszerzono, okazało się, że szczury i ludzie poddani podobnej stymulacji zapominali o całym świecie i podstawowych potrzebach swoich organizmów, doprowadzając się w uproszczeniu do… autodestrukcji 😵 tylko po to, by dostarczać więcej i więcej dopaminy. I tak oto odkryto mechanizm uzależnienia 😮Sprawdzono, że naturalne i „zdrowe” aktywności mogą zwiększyć poziom dopaminy o 50-100%. Niestety substancje psychoaktywne mogą w tym zakresie zrobić dużo więcej 🙆‍♀️ Dla porównania: o ile smaczny obiad odpowiada za 75%.owy wzrost poziomu dopaminy, o tyle zapalenie papierosa zwiększa go już o 200%, kokaina o 400% a amfetamina podnosi jej poziom podobno aż o 1000% (absolutnie nie namawiam). Z tego punktu widzenia styl życia „sex, drugs & rock’n’roll” 🎸 wydaje się mieć uzasadnienie. Ale to pozory! Wzrost dopaminy wynikający z tego typu stymulacji jest równie szybki, jak i jej spadek a im większy nagły skok poziomu dopaminy, tym większe ryzyko huśtawki nastrojów i tzw. dołu dopaminowego. Dlatego nadużywanie 🍦🍩🍬☕🍷🍻👨‍💻🤴🤳💲🃏💊🚬 kofeiny, alkoholu, cukru, narkotyków, leków, gier, porno, władzy czy hazardu prowadzi do ciągłego zapotrzebowania na jej coraz większe dawki a to z czasem zamienia przyjemność w groźny nałóg.
Mam dla Was dobrą wiadomość! Są jednak sposoby na trwalszą i zdrowszą stymulację poziomu dopaminy. Najważniejsze z nich to: prawidłowe i smaczne odżywianie 🍜, aktywność fizyczna , ruch na świeżym powietrzu, prawidłowa flora bakteryjna w jelitach 💩, ekspozycja na słońce 🌞, medytacja 🧘‍♀️, słuchanie muzyki 🎧, śmiech 😂, obcowanie ze sztuką🎭, dobry dotyk 👐, miłość 💏 i podobno… nagły zimny prysznic 💦!
Zaraz, zaraz… o czym to ja miałam pisać artykuł? O masażach i Spa? To skąd wziął się ten przesadnie nadbudowany wstęp o dopaminie? Myślę, że łatwo się domyślić. Klient korzysta z usług spa z powodu potrzeby dopaminy właśnie. Przychodzimy tam bowiem przede wszystkim dla przyjemności.
Ośrodki Spa to miejsca stymulacji poziomu dopaminy i nie mam tu na myśli miejsca, w którym podłącza się elektrody do mózgu, czy aplikuje uzależniające stymulanty 🙊
W Spa, czy innych miejscach, gdzie wykonywane są tzw. rytuały relaksacyjne, chodzi o zdrową i trwałą stymulację mózgu klienta za pomocą jego zmysłów. Folgujemy im, stosując odpowiedni wystrój i dekorację wnętrz, grę świateł, wykorzystując magię zapachu, smaku, subtelnych tonów muzyki i innych dźwięków, no i przede wszystkim dobrego dotyku. Mózg Klienta powinien wtedy przełączyć się z trybu przetwarzania informacji na tryb odbioru bodźców zmysłowych. Powinniśmy sprawić, żeby odpoczywało nie tylko ciało, ale i mózg. I to jest prawdziwy relaks.
Nie oszukujmy się jednak. Nie spowodujemy wzrostu dopaminy o 1000%. Przy idealnie przeprowadzonym kompleksowym rytuale, doświadczenie Klienta bywa jednak magiczne, tak przyjemne, że można je nazwać transem. Może ono objawić się odczuciem przyjemności, nawet tak intensywnym jak seksualna (dopamina 200%?) a później potrzeba czasu, aby mózg powrócił z odlotu do rzeczywistości. Czego wszystkim życzę!

Dodaj komentarz