O Jeju!

Jeju! Jeju to wyspa (czyt. czedżu)!

Nazywana Hawajami Południowej Korei, wyspa Jeju jest jednym z siedmiu cudów natury. Jest to największa wyspa Korei Południowej będąca jednocześnie jej najmniejszą prowincją. W 2002 roku ustanowiono ją rezerwatem biosfery Unesco. Ma ona promować i demonstrować zrównoważony związek człowieka z biosferą. To zapewne dlatego aż połowa wszystkich samochodów elektrycznych w Korei Południowej jest zarejestrowana w prowincji Jeju. Co więcej Jeju do 2030 roku deklaruje całkowitą rezygnację  paliw kopalnianych na rzecz czystej energii.

Jeju ma jednak problem. Jest bardzo popularnym celem turystycznym, zwłaszcza wśród Chińczyków. Nazywają ją oni „wyspą Bogów”. Jeju stała się jeszcze bardziej popularna, gdy nakręcono tu kilka koreańskich noweli telewizyjnych tzw. k-dramas, przede wszystkim bardzo popularny Dae Jang Geum („Klejnot w pałacu”). A co robią turyści? Niestety pustoszą i zanieczyszczają odwiedzane miejsca.

A Jeju jest wyjątkowa. Mieszkają tu na przykład „kobiety morskie”, specjalistki od freedivingu, znane jako haenyeo. Zbierają one między innymi ośmiornice, jeżowce i ślimaki morskie w Morzu Żółtym, bez pomocy aparatu oddechowego, czy innego profesjonalnego sprzętu do nurkowania. Wytrzymują pod wodą po 2-3 minuty a mają tylko płetwy, gogle i rękawice. 5-7 godzinny dzień pracy może skutkować zebraniem 30 kg owoców morza.  Średnia wieku tych kobiet wynosi 60 lat. Wskazuje to niestety na spadek zainteresowania tym tradycyjnym, ale bardzo niebezpiecznym i niezdrowym zawodem.

Wyspa Jeju to także miejsce pochodzenia wielu cennych składników kosmetycznych, takich jak: zielona herbata, kamelia zwana „zimową różą”, opuncja, kwiat lotosu, czerwony żeń-szeń oraz wiele koreańskich ziół. Surowce te stanowią bazę już nie tylko kosmetyków koreańskich, ale i zagranicznych. Ich czystość i skuteczność pielęgnacyjna (duża zawartość antyoksydantów i witamin) jest tak duża, że wiele mniejszych i większych producentów kosmetycznych z całego świata używa ich w swoich recepturach.


Obraz  LUISIENA REX z  Pixabay
Obraz  kangbch z  Pixabay
Obraz  Kevin Yi z  Pixabay

Dodaj komentarz