Starcie lodu i ognia. Woda na Islandii.

Islandia położona jest na obszarze podwyższonej aktywności wulkanicznej. Brzmi groźnie prawda? Pierwsza myśl to „niebezpieczeństwo” i wizja Pompejów. Ale… ludzie potrafią przystosować się do życia w każdych warunkach. Mieszkańcy tej wyspy nauczyli się z tego korzystać. Mają bowiem bogate zasoby energii geotermalnej. Gorąca woda geotermalna ogrzewa aż 87% budynków w tym kraju a elektrownie geotermalne dostarczają prawie 30% energii elektrycznej w tym kraju. Zazwyczaj trzeba podgrzewać wodę, żeby wziąć prysznic prawda? Na Islandii trzeba ją schładzać.

Photo by Mahkeo on Unsplash

Islandia jest znana jako kraina lodu i ognia. A co się dzieje, gdy zetrą się te dwa żywioły? Pojawia się dużo wody. Na Islandii jest ponad 750 gorących źródeł, basenów, gejzerów, jezior, lagun, z czego większość jest dzika i w wielu z nich można się kąpać. Nawet nago, co nie stanowi tam żadnego tabu. Trzeba tylko sprawdzić przed wejściem temperaturę wody, żeby się nie ugotować.

Islandia to kraj czystego powietrza i wody, którą można pić prosto z kranu. W niektórych miejscach zawiera ona w sobie siarkę, co nadaje jej specyficzny zapach, ale… jest bardzo korzystne dla zdrowia. Na całym świecie ludzie odwiedzają uzdrowiska oferujące kąpiele siarczkowe a w Reykjaviku ma je każdy w swojej łazience!

Jeśli chodzi o benefity kosmetyczne to takie kąpiele, ze względu na zawartość siarki i wody o lekko kwaśnym odczynie (pH obniżone do  6,7) powodują zmiękczenie naskórka oraz jego przebudowę. Jest to tak zwane działanie keratoplastyczne, zalecane w leczeniu wielu chorób skórnych (m.in.  trądziku, łuszczycy, wyprysków łojotokowych, twardziny czy nadmiernego rogowacenia skóry). Kąpiele w wodzie z siarką wspomagają również pielęgnację skóry zdrowej, regulując jej ph do prawidłowego zakresu i wspomagając odbudowę płaszcza hydrolipidowego, co z kolei wzmacnia jej funkcje obronne.

Najsłynniejszym Spa na Islandii Błękitna Laguna (https://www.bluelagoon.com). Zajrzyjcie na ich stronę, nic dziwnego, że znalazła się ona na liście 25 cudów świata National Geographic.

Photo by Frank Denney on Unsplash

Woda ma tam turkusowy kolor i mleczną konsystencję dzięki zawartości wielu minerałów, szczególnie krzemionki. Wokół basenów znajdują się pojemniki z krzemionkowym błotem, które ma właściwości złuszczające i poprawia wygląd skóry. Kąpiele w Błękitnej Lagunie to doskonały sposób na relaks i zdrowie skóry. Woda jest tam oczywiście podgrzewana we wnętrzu Ziemi. Najpierw jest bardzo gorąca i taka płynie do elektrowni geotermalnej Svarstsengi, położonej w pobliżu kąpieliska. Następnie schłodzona do „zaledwie” 40 stopni Celsjusza, napełnia baseny Błękitnej Laguny.

Taka cudownie czysta, miękka, bogata w minerały woda stanowi zazwyczaj świetną podstawę do stworzenia doskonałych kosmetyków. Ale o tym i kolejnych cudach Islandii w kolejnych wpisach.

[instagram-feed num=6 cols=3 showfollow=false]

Dodaj komentarz