Starożytna azjatycka sztuka akupunktury kolejną z metod zatrzymania młodości?

Czy akupunktura może być wykorzystywana jako metoda anti-age?

Oczywiście, że tak. Stosuje się ją od tysiącleci w Chinach. Coraz częściej stosuje się ją także w Europie jako alternatywę dla konwencjonalnej medycyny estetycznej. Podstawowa różnica polega jednak na tym, że zgodnie z medycyną chińską organizm jest całością. Nie da się więc go uleczyć, lecząc tylko symptomy choroby.

Będąc w Szanghaju poddałam się takiej akupunkturze i zamiast zabiegu tylko na twarz, zgodnie z podejściem holistycznym, odbyło się to w formie zabiegu na całe ciało. Chiński lekarz umieścił rozmieścił igły tak, że wyglądałam jak jeż, z tą różnicą, że nie na plecach, ale z przodu: na twarzy, rękach, brzuchu i nogach.

 

Zobaczcie sami:
Podróże Kosmetyczne na YouTube : Odcinek 3. Akupunktura w Szanghaju.

Zabieg trwał około 30 minut. Samo wbijanie igieł było zupełnie bezbolesne. Może trochę ze strachu a może z wrażenia, że przez moje ciało przebiegają „prądy” po paru minutach częściowo mnie sparaliżowało. Leżałam bez ruchu (bez możliwości zrobienia selfie, które było w początkowym planie, o ja naiwna), trochę przerażona narastającym dziwnym bólem pod dwoma igłami (choć było ich z 60).  Od razu sprostuję: igieł umieszczonych w twarzy nie czułam wcale. Ta część była nawet przyjemna. Tych igieł, które były wbite w punkty zdrowe, również nie czułam wcale. Ale dwa punkty: na jednej z dłoni i na jednej z łydek, miałam serdecznie dość. A gdy lekarz wrócił po parunastu minutach, aby igły docisnąć,  myślałam, że ucieknę z łóżka. Ale nie mogłam… bo mnie sparaliżowało. Okazało się, że ten ból i paraliż oznaczał diagnozę. Na szczęście nic poważnego, ale przepływ energii już został zakłócony. A diagnoza okazała się słuszna. Magia? Nie, tysiącletnia tradycja i wynikająca z niej imponująca wiedza lekarza.

Ale wróćmy do tematu! Akupunktura kosmetyczna polega na takim umieszczeniu igieł w punktach twarzy, aby usprawnić przepływ krwi, zastymulować naturalne procesy naprawcze i zwiększyć dotlenienie skóry. Nakłuwa się w takich miejscach, aby rozluźnić mięśnie mimiczne i pobudzić włókna kolagenowe do wytężonego treningu w celu poprawy kondycji.

Aby taka akupunktura była skuteczna, powinno się poddawać temu zabiegowi regularnie. Ja zrobiłam go tylko raz, trudno mi więc wypowiadać się o jego skuteczności. Ale muszę przyznać, że moja twarz wyglądała na wypoczętą i zrelaksowaną, nie było żadnych śladów nakłuć ani siniaków, a ja byłam pod wielkim wrażeniem zabiegu.

Dodaj komentarz