Uzależnione od biżuterii i sławy: kobiety-żyrafy z plemienia Padaung

Ciekawi jesteście, jak to jest być atrakcją turystyczną i czuć się codziennie jak gwiazda przyciągająca ciekawskie spojrzenia?
Istnieją kobiety, dla których jest to codzienność, choć nie są wcale celebrytkami. Gapie z plecakami (turyści) obserwują je podczas codziennych czynności i robią im zdjęcia. To jedyne w swoim rodzaju kobiety-żyrafy a wioska, w której możemy je spotkać jest  nazywana „ludzkim zoo”.

Istnieje na to panaceum. Wystarczy zdjąć biżuterię. Jeśli któraś zdejmie swoje obręcze, natychmiast staje się transparentna dla publiczności. I przestaje się podobać i turystom i lokalnym mężczyznom. I przestaje zarabiać.
Kobiety-żyrafy pochodzą z plemienia Padaung. To plemię uchodźców z Birmy, zamieszkującego obecnie w Tajlandii.
Od dziecka zakłada się im metalowe obręcze na szyję.  Proceder deformacji zaczyna się już od maleńkości w wieku 5 lat (pierwsze 6 pierścieni) i dokłada się co jakiś czas kolejne obręcze (w wieku 9 lat – 8 nowych) aż kobieta osiągnie swoje maksimum (14 lat = 19 obręczy). Dorosła kobieta może nosić aż do 25 takich obręczy, które ważą ponad 5 kilogramów. Dlaczego? Dlatego, że im dłuższa szyja, tym piękniejsza kobieta. Nieważne, że trudno i jeść i pić a noszenie obręczy samo w sobie jest ciężką pracą. Te kobiety są dumne ze swojego wyglądu a kiedy muszą ściągnąć biżuterię, aby dołożyć nowe zwoje, czują się nagie i wolą, aby ich mężowie ich nie oglądali.
Kobiety „Długie Szyje” mają tak zdeformowane ciało, żeby szyja wyglądała na nienaturalnie długą. Ale to złudzenie optycznie! Ich szyja wcale się nie wydłuża. Szyje kobiet, które ściągają obręcze wyglądają normalnie. Deformacja dotyka klatki piersiowej i obojczyków, które pod ciężarem metalu poddają się grawitacji i ulegają obniżeniu. Dlatego już dawno obalono mit, iż pozbawiona obręczy szyja miałaby się bez ich wsparcia załamać.
Nikt nie jest już pewny skąd to wszystko się wzięło. Być może to dla ochrony przed atakami tygrysów, które podobno zabijają przegryzieniem szyi swoich ofiar? Istnieje także teoria, że to dla zniechęcenia porywaczy z innych plemion (zupełnie jak w przypadku Mursi). Inna teoria mówi, że te kobiety składają hołd pewnej smoczycy o imieniu Naga, posiadaczce długiej i pięknej szyi, która jest matką ich plemienia.
Kayan_woman_with_neck_rings

Zdjęcia:
By Steve Evans - https://www.flickr.com/photos/babasteve/351227116/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1581541
Thomas Schoch [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

Dodaj komentarz