Cytryna – tajna agentka w służbie urodzie

Dziś piszę do Was z podróży, a dokładnie z pociągu. Piję właśnie herbatę z cytryną w Warsie 🙂 i od razu dostałam przypływu inspiracji na post. Napiszę o cytrynie właśnie 😀 W ten sposób zamienię zwykłą podróż w moją kolejną Podróż Kosmetyczną.

Od razu uprzedzę…

cytryna nie jest tajnym remedium na wszystkie potrzeby urodowe. Ale wiele razy może się przydać. Zwłaszcza, że prawie zawsze mamy ją w domu pod tzw. ręką.

Przede wszystkim cytryna dezynfekuje. Arabki używają jej w domach po tradycyjnej depilacji pastą cukrową, żeby zabezpieczyć otwarte mieszki włosowe przed infekcjami. My możemy robić to samo, wystarczy po depilacji czy goleniu przeciągnąć po wydepilowanej skórze plastrem z cytryny (to łatwiejsze niż przemywanie nasączonym sokiem wacikiem i tańsze niż stosowanie wyspecjalizowanych preparatów). Po paru minutach szczypania, zmywamy wydepilowany obszar chłodną wodą.

Za pomocą cytryny możemy także wyleczyć trądzik. Co prawda metoda, którą tu opisuję jest mocno inwazyjna i wysuszająca więc nie zalecam jej na twarz, ale w przypadku infekcji bakteryjnych na ciele (np. plecach, czy pośladkach) działa cuda. I jest naturalna. I ekologiczna (jeśli kupimy ekologiczne cytryny) 😀

Krok 1: zainfekowane miejsce trzemy gruboziarnistą solą.
Krok 2: speelingowany obszar przecieramy plastrem cytryny. Będzie piekło!
Krok 3: po 10 minutach zmywamy wszystko chłodną wodą i nawilżamy skórę.

W takim przypadku nawilżenie jest kluczowe! Ale żeby nie zapchać porów, najlepszy będzie preparat nawilżający w postaci żelu np. żel aloesowy, żel ze śluzem ślimaka, żel hialuronowy (preparaty niekomedogenne).

Cytryna jest również przydatna w pielęgnacji włosów. Najczęściej wykonujemy z niej płukankę do włosów. Proporcje? Pół cytryny na 2l przegotowanej i ostudzonej wody. Dlaczego? Cytryna powoduje zakwaszenie wody, pięknie pachnie (czego nie powiem o konkurencyjnym occie), regularnie stosowana rozjaśnia włosy, nadając im świetliste  refleksy. Jeśli zachowamy odpowiednie proporcje a płukanka będzie chłodna, włosy nie ulegną przesuszeniu i nabiorą blasku.


Zdjęcie: unsplash.com

Dodaj komentarz