Gorąca kąpiel

Czy gorąca kąpiel to tylko przyjemność?

Gorąca kąpiel to mega przyjemność, zwłaszcza po zimnym, stresującym i ciężkim dniu. Nie wiem jak wy, ale ja uwielbiam długie gorące kąpiele. Na przykład takie jak na zdjęciu poniżej. Ale czy są one dobre dla skóry i zdrowia całego organizmu?

gorąca kąpiel

Gorąca kąpiel to jeden z najstarszych i najprostszych sposobów na relaks i odprężenie ciała i umysłu. Od wieków ludzie doceniają korzyści płynące z kąpieli w gorącej wodzie. Kąpiele przynoszą m.in. rozluźnienie mięśni, ukojenie bólu, poprawę nastroju oraz lepszy sen. Gorąca kąpiel to także doskonała okazja do chwili tylko dla siebie. Takiej, podczas której można odpocząć od codziennych obowiązków i zabiegania. Warto jednak pamiętać, że woda powinna być odpowiednio ciepła. Tak. aby nie doprowadzić do poparzenia skóry oraz aby uniknąć szkodliwego wpływu na układ krążenia. W tym artykule przyjrzymy się bliżej korzyściom płynącym z gorącej kąpieli oraz podpowiemy jak ją prawidłowo przygotować i wykonać.

Gorąca kąpiel wg ajurwedy

Zdania są podzielone. Mój ulubiony guru (i model) od ajurwedy twierdzi, że niektórym z nas bardzo służą. W wielu kulturach wschodu, znanych z długowiecznej młodości skóry, są one nieodłącznym elementem rytuałów pielęgnacji. Długie namaczanie w gorących źródłach lub parze poprzedza wtedy dokładny peeling całego ciała i masaż olejkami.

Ajurweda to jeden z najstarszych i najważniejszych systemów medycznych w Indiach. Uważa ona kąpiel za ważny element rytuału codziennej pielęgnacji ciała i umysłu. Według ajurwedy, kąpiel w odpowiednio dobranej temperaturze i składnikach, może pomóc w równowadze dosz. Są to trzy pierwotne substancje: Vata, Pitta i Kapha, które odpowiedzialne są za funkcjonowanie ciała i umysłu. Kąpiel ziołowa, aromaterapeutyczna, czy z dodatkiem soli z Himalajów to tylko kilka z przykładów kąpieli zgodnie z ajurwedą. Pomagają one w oczyszczeniu ciała i umysłu, redukcji stresu oraz poprawie nastroju. Warto pamiętać, że kąpiel według ajurwedy to nie tylko czynność higieniczna. To przede wszystkim duchowy rytuał, który pomaga w osiągnięciu równowagi ciała i ducha.

Ja uwielbiam gorącą kąpiel!

Ja wychodzę z założenia, że podświadomie wiemy, czy są one dla nas dobre. Znam osoby, które nie wytrzymałyby w gorącej wodzie czy parze nawet 5 minut. Znam też takie, które moczą się w niej tak długo, że wychodzą całe pomarszczone. Dla mnie kontakt z gorącą wodą jest zbawienny. Z kąpieli wychodzę zrelaksowana, rozluźniona, wypoczęta. Pomimo gorąca, które wbrew pozorom wcale mnie nie pobudza, wręcz koi.

Gorąca kąpiel odwadnia

Taka kąpiel mocno jednak odwadnia. Znacie powiedzenie, że woda wyciąga? Gorąca woda wyciąga przede wszystkim wodę z naszego środka. Dlaczego? Dlatego, że oczyszcza i pobudza do pracy nie tylko serce (przyspiesza metabolizm). Przyspiesza też pracę szereg gruczołów umieszczonych w skórze (potowe i łojowe). Podczas gorącej kąpieli solidnie się więc pocimy wydalając trochę toksyn, dlatego dobrze tuż po, po prostu porządnie się napić.

Kąpiel, szczególnie gorąca kąpiel w wodzie o wysokiej temperaturze, może powodować odwodnienie organizmu. Woda w wannie czy w basenie jest znacznie cieplejsza niż temperatura ciała. A to powoduje, że skóra się poci i traci wilgoć. W takiej sytuacji organizm traci również płyny, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego ważne jest, aby podczas kąpieli pić odpowiednią ilość wody, aby uzupełnić utracony płyn. Dodatkowo, kąpiel w wodzie o zbyt wysokiej temperaturze, może prowadzić do przesuszenia skóry. Jest to szczególnie niekorzystne dla osób z problemami skórnymi. Dlatego ważne jest, aby kąpiel była odpowiednio dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości organizmu. Należy także pamiętać o odpowiedniej ilości wypijanej wody.

Balneoterapia czyli leczenie przez kąpiel

Balneoterapia to metoda leczenia, która polega na wykorzystaniu wody mineralnej, soli i błota leczniczego do leczenia różnych schorzeń. Ta metoda leczenia jest stosowana od wieków i cieszy się dużą popularnością w Europie. Szczególnie w krajach o bogatych zasobach wód mineralnych, takich jak Niemcy, Czechy czy Włochy. Woda mineralna, sól i błoto lecznicze zawierają wiele cennych składników, takich jak minerały i pierwiastki. Mają one bardzo pozytywny wpływ na organizm. Balneoterapia jest skuteczna w leczeniu różnych schorzeń, takich jak choroby reumatologiczne, choroby skóry, choroby układu krążenia czy choroby neurologiczne. W zależności od rodzaju choroby i indywidualnych potrzeb pacjenta, balneoterapia może polegać na kąpielach, zabiegach pływackich, inhalacjach czy masażach.

Balneoterapia to leczenie przez wodę, stosowane od starożytności. To podstawa turystyki „do wód”. Niektóre źródła naukowe twierdzą, że nie ma dowodów aby nasza szczelnie zamknięta skóra wchłaniała cokolwiek do środka podczas kąpieli. Zadajmy sobie jednak pytanie, czy to możliwe, że ta cała dziedzina fizjoterapii (ba, nawet refundowana przez NFZ) to pic na wodę? Czy to możliwe, że nasz organizm nie przyswaja sobie nic z wody przez skórę?

Turystyka kąpielowa

Osobiście skłaniam się ku temu, by przyznać starożytnym i NFZ rację. Kąpiele, zwłaszcza u naturalnych źródeł to czysty kontakt z matką naturą. Poza tym gorące kąpiele na pewno spalają kalorie, delikatnie oczyszczają, obniżają poziom cukru i przyspieszają metabolizm. Rozszerzają też naczynia krwionośne (dlatego nie są wskazane przy zaburzeniach układu krążenia). Pory naszej skóry rozszerzają się i luzują.

Przecież oddychamy skórą! Bierze ona udział w wymianie gazowej a mieszanka gazów jest zupełnie inna w wodzie niż w powietrzu. Dlaczego więc nie miałaby wchłaniać pierwiastków chemicznych zawartych w wodzie? To by było nielogiczne i niezgodne z tym, co czują kuracjusze od tysiącleci. Ale to prawda, że skóra się zamyka, inaczej napuchlibyśmy w wodzie jak balon.

Ciekawostka dotycząca kąpieli

Na koniec ciekawostka: nasze palce w wyniku ewolucji marszczą się w wodzie tylko po to, żebyśmy lepiej chwytali mokre przedmioty. Ewolucja przyniosła wiele zmian w ludzkim ciele, które umożliwiły nam przetrwanie i rozwój. Jednym z tych zmian jest zdolność marszczenia się palców podczas chwytania mokrych przedmiotów. Badania naukowe wykazały, że nasze palce posiadają specjalne receptory, które reagują na wilgoć. Kiedy palce stykają się z wodą, receptory te sygnalizują mózgowi, aby skurczyły mięśnie palców. Dzięki temu skurczowi, nasze palce stają się bardziej sprężyste i elastyczne, co pozwala na lepsze chwytanie mokrych przedmiotów. Ta cecha byłaby szczególnie przydatna w sytuacjach, w których musielibyśmy mokre rzeczy, takie jak owoce czy narzędzia, które znajdują się w wodzie. Jest to interesujący przykład na to, jak ewolucyjne procesy dopasowują nasze ciała do środowiska, w jakim żyjemy.

Spodobał Ci się ten tekst? Przeczytaj kolejny: Piękne zęby inaczej

Najczęściej zadawane pytania:

Czy gorąca kąpiel jest zdrowa?

Gorąca kąpiel może mieć pozytywny wpływ na zdrowie, ale to czy jest zdrowa zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji każdego człowieka. Kąpiel w wodzie o wysokiej temperaturze może poprawić krążenie krwi i limfy oraz zwiększyć elastyczność stawów. Jednak należy pamiętać, że kąpiel w zbyt wysokiej temperaturze lub zbyt długo może być szkodliwa dla zdrowia.

W jakiej temperaturze powinno się brać kąpiel w wannie?

Optymalna temperatura wody do kąpieli w wannie to około 37-38 stopni Celsjusza. Temperatura ta jest uważana za najbardziej komfortową dla ciała i pozwala na rozluźnienie mięśni, a jednocześnie nie jest zbyt wysoka, aby nie doprowadzić do przegrzania organizmu. Jednak należy pamiętać, że temperatura kąpieli może się różnić dla różnych osób, szczególnie dla osób z różnymi chorobami i schorzeniami.

Co to jest balneoterapia?

Balneoterapia to metoda leczenia, która polega na wykorzystaniu wody mineralnej i różnych form zabiegów balneologicznych do leczenia i profilaktyki różnych schorzeń. Może ona obejmować kąpiele, natrysk, inhalacje i okłady z wykorzystaniem wody mineralnej. Balneoterapia jest skuteczna w leczeniu chorób układu ruchu, skóry, układu krążenia i układu nerwowego. W Polsce kurorty uzdrowiskowe od wieków cieszą się dużą popularnością.

Dodaj komentarz