Jak zrobić domowe perfumy do wnętrz? DIY

Ja po prostu uwielbiam piękne zapachy! Przyznaję się do pokaźnej kolekcji perfum, która z każdą moją podróżą sukcesywnie rośnie. Bardzo też lubię, gdy przeróżne obłędne aromaty roztaczają się w moim domu. Niestety większość odświeżaczy powietrza, świec, czy sprayów zapachowych zawiera szkodliwe substancje.

Dlatego w domu powinno pachnieć ciętymi kwiatami, skórkami pomarańczy, świeżo upieczonym ciastem albo… naszą ulubioną kompozycją bezpiecznych substancji zapachowych np. olejków eterycznych. Ale jak to zrobić, by nasz domowy zapach nie był ulotny jak mandala na wietrze? Warto skorzystać z tajników perfumiarstwa i zrobić swoje własne perfumy do wnętrz.

Warto wiedzieć, że oprócz swojej oczywistej funkcji perfumy do wnętrz mogą pełnić również bardzo istotną funkcję aromaterapeutyczną. Lawenda, jaśmin, neroli i geranium to zapachy uspokajające. Jeśli potrzebujecie dawki energii wybierzcie miętę, rozmaryn, drzewo herbaciane, cytrynę, bazylię lub imbir. Mówi się też, że rumianek, pomarańcza, drzewo sandałowe, lawenda i majeranek pomagają przezwyciężać stany lękowe. Olejki eteryczne można kupić oddzielnie, ale można też kupić gotowe mieszanki zapachowe.

Dlatego przeczytajcie jak przygotować tzw. dyfuzor zapachowy, który w zupełnie naturalny sposób zaromatyzuje Waszą przestrzeń. To naprawdę bardzo proste, gdy już się wie o co chodzi. Oto czego potrzebujecie:

 1. szklany flakon z małym gwintem,
 2. specjalne patyczki rattanowe lub inne np. te od szaszłyków,
 3. elementy dekoracyjne wg uznania,
 4. olejki eteryczne wg potrzeb i gustu,
 5. bezwonny olej w stanie ciekłym (np. kokosowy frakcjonowany) lub alkohol np. etanol 96% (alkohol etylowy rektyfikowany), czy po prostu czysta wódka lub spirytus.

Instrukcja:

 1. Przygotowujemy mieszankę nr 1 w podanej kolejności: 75-85% ml oleju bazowego (np. 60 ml) + 15-25% kropli olejków eterycznych (25-30 kropli).
  Możemy też przygotować inną mieszankę nr 2 – to woda (np. 60 ml) + łyżeczka alkoholu (5 ml) + 15-25% olejków eterycznych (gdzie 75-85% całości to roztwór wody z alkoholem).
 2. Delikatnie mieszamy i odstawiamy.
 3. Do flakonu wkładamy ozdoby np. laskę cynamonu lub inne przyprawy, suszone kwiaty, kolorowy żwirek, muszelki etc.
 4. Delikatnie przelewamy naszą mieszankę zapachową do flakonu.
 5. Jeśli chcemy wręczyć nasz dyfuzor na prezent – na tym etapie zamykamy flakon korkiem (jak na zdjęciu). Zamknięty flakon i patyczki wręczamy osobno.
 6. Jeśli zrobiliśmy dyfuzor dla własnej przyjemności, od razu wkładamy do niego patyczki tak, żeby ich końce nasiąkły. Po 1-2 godzinach wyjmujemy je i odwracamy.

Warto wiedzieć:

 • Zapach po zrobieniu dyfuzora będzie dobrze wyczuwalny dopiero następnego dnia.
 • Im większy gwint i flakon, im dłuższe patyczki, tym zapach będzie silniejszy.
 • Patyczki odwracamy mniej więcej raz w tygodniu, zawsze nasiąkniętymi końcami do góry, wtedy długo nie przestaną pachnieć.
 • Raz w tygodniu należy też dyfuzorem poruszać, żeby jego zawartość się delikatnie wymieszała.
 • Z zasady dyfuzory na bazie oleju są bardziej trwałe, woda i alkohol szybciej parują.

Dodaj komentarz