Uczulenie na nikiel

Moje uczulenie!

Niestety jestem uczulona na nikiel. To metal, który jest często dodawany do srebra i złota gorszej próby, więc to bardzo ekskluzywne uczulenie . Jestem zmuszona wybierać najdroższą biżuterię (albo na szczęście ją dostawać). Ale jeśli myślicie (tak jak ja latami), że to tylko uczulenie na tanią biżuterię. I że Was to nie dotyczy, przeczytajcie uważnie ten post.

Uczulenie na metale

Metale ciężkie akumulują się w organizmie. Więc nawet jeśli nie mamy jeszcze na nie alergii, to możemy jej w każdym momencie dostać.  Jest to wysoce prawdopodobne, bo od najmłodszych lat jesteśmy narażeni na obecność szkodliwych metali tj. nikiel, chrom i kobalt. Gdzie? W kolczykach, kosmetykach, ubraniach, przedmiotach codziennego użytku czy nawet na placach zabaw (metalowe barierki).

Uczulenie na nikiel

Uczulenie na nikiel to jedna z najczęstszych alergii skórnych, która może dotknąć każdego, bez względu na wiek czy płeć. Nikiel jest metalem, który jest szeroko stosowany w przemyśle. Może być obecny w wielu różnych produktach, takich jak biżuteria, zamki, guziki czy sprzęt kuchenny.

Już 17% kobiet i 3% mężczyzn cierpi na alergię na nikiel. Prawdopodobnie największy wpływ na występowanie tej nadwrażliwości jest postępująca industrializacja. Przekłuwanie ciała w młodym wieku (ja) i długotrwałe stosowanie kosmetyków zawierających pigmenty (ja). I choć kosmetyki nie mogą zagrażać zdrowiu to niejednokrotnie wywołują reakcje nadwrażliwości czy też alergie. Osobami szczególnie często mającymi kontakt z alergenami w kosmetykach są fryzjerzy i kosmetyczki (ja) z racji długotrwałej ekspozycji zawodowej. A także osoby farbujące włosy (ja) oraz te wykonujące codzienny makijaż (ja).

Aktualne przepisy zabraniają stosowania niklu i jego soli jako składników w kosmetykach, natomiast dopuszczają ślady metali w postaci zanieczyszczenia. Ale nie ma żadnych międzynarodowych standardów dla zanieczyszczeń Ni w kosmetykach. Dlatego na próżno będziecie szukać niklu w składzie.

Uczulenie na kosmetyki z niklem

Uważa się, że wszystkie kosmetyki z pigmentem mogą zawierać w swoim składzie metale, w tym nikiel. Pod lupę należy wziąć zwłaszcza szminki, tusze do rzęs, eyelinery. Także spraye pokrywające siwiznę, kredki i cienie do oczu, farby do włosów. Także lakiery do paznokci, pudry czy hennę do brwi (być może również pigmenty do makijażu permanentnego). Utrudnienie polega jednak na tym, że w większości kosmetyków nikiel nie jest składnikiem. Jest to „tylko” zanieczyszczenie powstające w czasie produkcji i w związku z tym nie jest wymieniony w składzie. Źródła podają, że najczęściej towarzyszy on w tej formie pigmentom czarnym, czerwono-brązowym, brązowo-żółtym, żółtym i fioletowym.

Ja o swoim uczuleniu dowiedziałam się dosyć wcześnie ponieważ uwielbiam nosić kolczyki. Te z niklem po paru godzinach noszenia, sprawiają, że dziurka w uchu jest znowu raną jak po przekłuciu. Ale długo nie wiedziałam, że nikiel występuje poza biżuterią a właściwie, że jest wszechobecny! Jest w sztućcach, obudowach telefonów i laptopów, kluczach, klamkach, monetach. Nawet w wodzie z kranu, garnkach, nawet strunach gitary, wodzie i oczywiście w kosmetykach.

Podrażniona skóra okolic oczu

A te bardzo często mnie uczulały. Przez lata zmagałam się z uczuleniem skóry głowy. Często miewałam też podrażnione oczy i powieki. Skóra okolic oczu jest częstą lokalizacją zmian uczuleniowych spowodowanych działaniem kosmetyków, ze względu jej grubość wynoszącą zaledwie – 0,55 mm. Typowe objawy? Na powiekach najczęściej pojawia się obrzęk, rumień lub pęcherze, często towarzyszy temu świąd. U mnie było to najczęściej opuchnięcie, zaczerwienienie i jakby tego wszystkiego było mało – znaczne osłabienie moich naturalnych rzęs.

Uczulenie a pot

Naukowcy twierdzą, że przenikanie jonów niklu jest ściśle związane ze zdolnością skóry do utleniania potu. Jeśli jony niklu mamy natomiast na powiekach lub rzęsach, sytuację pogarsza ich mrużenie i zamykanie, tworzy to bowiem rodzaj okluzji. Dlatego niklowe zapalenie skóry jest możliwe już przy stosunkowo niskich stężeniach niklu na powiekach. I bardziej nasilone w miejscach, gdzie skóra się poci.

Nikiel w wodzie

Woda z niklem jest i w kranie i w butelce. Jest to skutek przenikania tego metalu z armatury wodociągowej. Warto wiedzieć, że poranne, pierwsze porcje wody po odkręceniu kurka zawierają znaczne stężenie niklu. Później ilość metalu stale maleje, a szczególnie wyraźne spadki odnotowuje po upływie pięciu minut oraz pół godziny. Spowodowane jest to gromadzeniem się niklu w nocy w rurach wodociągowych.

Nikiel w szamponach

I teraz najważniejsze. Wiemy już, że wszystkie kosmetyki z pigmentem mogą mieć w swoim składzie metale, w tym nikiel. Ale tutaj pojawia się niespodzianka – niektóre kosmetyki bez pigmentu, również go zawierają. Moje uczulenie skóry głowy było spowodowane stosowaniem szamponów zawierających w swoim składzie nikiel. Wyjaśniło się to dopiero, gdy zaczęłam studiować trychologię. Dla mnie to było tak cudowne jak odkrycie Ameryki, ponieważ wreszcie mogłam zaradzić problemowi (a niejeden dermatolog próbował).

Lekarstwo to eliminacja alergenu

Niestety dotychczas nie wynaleziono skutecznej metody leczenia alergii niklowej. W związku z tym zaleca się po prostu unikanie kontaktu z alergenem (istnieją specjalne powłoki ochronne i kremy barierowe). Tylko w dzisiejszych czasach, całkowita eliminacja niklu jest po prostu nierealna.

Ja ze swojej strony bardzo zachęcam Was do analizy składów kosmetyków. Mądrych wyborów. Znacie powiedzenie, że na kosmetykach nie warto oszczędzać? To prawda, ale nie zawsze drogi kosmetyk to dobry kosmetyk.

Nieustannie dziwię się, że praktyki stosowania szkodliwych substancji w żywności i kosmetykach są nadal na porządku dziennym. Podziwiam mądrość ajurwedy i zasadę, że nie powinno się nakładać na skórę nic, czego byśmy nie zjedli. To działa w dwie strony – nie wolno jeść nic, co by nam zaszkodziło. Im dłużej wykonuję swój zawód, tym częściej analizuję składy preparatów kosmetycznych i tym bardziej jestem wymagająca. Pamiętajcie, że wasz organizm oddycha i wchłania skórą. Z tego punktu widzenia, dobór odpowiednich kosmetyków jest bardzo istotny.

Alergia na nikiel

Nikiel jest metalem, który często jest używany w produkcji kosmetyków, głównie ze względu na swoje właściwości antyalergiczne. Jest on obecny w różnych formach, takich jak chlorek niklu, nikiel obojętny lub niklowodór. Nikiel jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry, takich jak kremy, maseczki i toniki. Dzieje się tak, ponieważ ma właściwości nawilżające i łagodzące. Może być również składnikiem w produktach do pielęgnacji włosów, takich jak szampony i odżywki, ponieważ pomaga wzmocnić i nawilżyć włosy.

uczulenie

Nikiel stosuje się w produktach do makijażu, takich jak cienie do powiek, róże i pomadki, ponieważ pomaga utrzymać trwałość i intensywność kolorów. Należy jednak pamiętać, że nikiel może powodować reakcje alergiczne u niektórych osób. Dlatego też ważne jest, aby przed użyciem nowego produktu kosmetycznego zawsze sprawdzić skład i upewnić się, że nie zawiera składników, na które jesteśmy uczuleni.

Przeczytaj także: Lakier hybrydowy

Dodaj komentarz