Site icon PODRÓŻE KOSMETYCZNE

Cedr właściwości

cedr właściwości

Photo by Abdul Zreika on Pexels.com

Drzewo Cedr (ang. cedarwood) to gatunek drewna pochodzącego z drzewa cedrowego, należącego do rodziny sosnowatych. Olejek eteryczny z cedru posiada silne właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne. To czyni go korzystnym składnikiem kosmetyków przeznaczonych dla skóry problematycznej, tłustej i trądzikowej. Ma również działanie kojące i harmonizujące na skórę.

Czy cedr ma właściwości kosmetyczne?

Olejek z drewna cedrowego posiada silne właściwości antyseptyczne, co czyni je korzystnym dla osób z chorobami układu oddechowego. Może być stosowany miejscowo w celu zrównoważenia nadmiernie tłustej skóry. Także jako składnik naturalnych perfum, gdzie pełni funkcję substancji utrzymującej zapach.

Czy cedr jest w kosmetykach i perfumach?

Drewno cedrowe słynie z harmonizującego wpływu na zmysły oraz charakterystycznego, drzewnego zapachu z dymnymi nutami. Dzięki temu cieszy się popularnością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn jako składnik perfum i kosmetyków. Właściwości drewna cedrowego uważa się za równoważące i harmonizujące.

INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) to międzynarodowy standard nomenklatury składników kosmetycznych. Cedr może być obecny w składzie kosmetyków pod nazwą „Cedrus Atlantica Bark Oil” lub „Cedrus Deodara Wood Oil”. W składnikach kosmetycznych Cedr jest zwykle wykorzystywany jako olejek eteryczny lub wyciąg z kory drzewa cedrowego.

Jakie kosmetyki zawierają cedr?

Oto przykłady kosmetyków, które mogą zawierać olejek z Cedru (Cedrus Atlantica Bark Oil) lub wyciąg z kory drzewa cedrowego (Cedrus Deodara Wood Extract):

Mydła i żele pod prysznic

Cedr jest częstym składnikiem mydeł i żeli pod prysznic. Jego właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne mogą pomóc w łagodzeniu podrażnień i stanów zapalnych skóry. Przykładem takiego kosmetyku może być żel pod prysznic Natura Siberica Cedar Spa lub mydło Organic Shop z olejem z Cedru.

Kosmetyki do włosów

Olejek z Cedru może również znajdować się w składzie szamponów, odżywek i innych kosmetyków do pielęgnacji włosów. Działa antyseptycznie i może pomóc w walce z łupieżem i swędzeniem skóry głowy. Przykładem takiego kosmetyku może być szampon przeciwłupieżowy marki Dabur z olejkiem z Cedru.

Kosmetyki przeciwtrądzikowe

olejek z Cedru jest również składnikiem wielu kosmetyków przeciwtrądzikowych ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Przykładem takiego kosmetyku może być tonik przeciwtrądzikowy marki Khadi Naturals z olejkiem z Cedru i neem.

Czy cedr jest składnikiem naturalnych perfum?

Cedr jest również popularnym składnikiem naturalnych perfum, gdzie pełni rolę utrwalacza zapachu i dodaje drzewnego, dymnego akcentu do kompozycji zapachowych. Przykładem są perfumy L’Occitane Terre de Lumière L’Eau, które zawierają olejek eteryczny z Cedru.

Czego symbolem jest cedr?

Cedry, z których pozyskiwane są olejki eteryczne, rosną przede wszystkim w górskich regionach, takich jak Himalaje, Alpy, Atlas czy góry Libanu. Drzewa cedrowe są charakterystyczne ze względu na swoją piękną, rozłożystą koronę, która może rozciągać się nawet na kilka metrów. Na ich gałęziach znajdują się delikatne igły, które wydzielają intensywny i aromatyczny zapach. W takich naturalnych siedliskach cedry rosną wolno i osiągają dużą dojrzałość. A to przekłada się na wysoką jakość pozyskiwanych z nich olejków eterycznych. W tych rejonach ludzie uważają cedry za symbole siły i trwałości. Kiedyś wykorzystywali ich drewno w celach budowlanych i rzemieślniczych. Dziś olejki eteryczne pozyskiwane z drzew cedrowych znajdują zastosowanie w szerokim spektrum dziedzin, od kosmetyki po aromaterapię i przemysł perfumeryjny.

Spodobał Ci się ten wpis? Dlatego przeczytaj kolejny: Skwalan – co to jest?

Exit mobile version