Islandia wycieczka

Islandia położona jest na obszarze podwyższonej aktywności wulkanicznej. Brzmi groźnie prawda? Pierwsza myśl to „niebezpieczeństwo” i wizja Pompejów. Ale… ludzie potrafią przystosować się do życia w każdych warunkach. Mieszkańcy tej wyspy nauczyli się z tego korzystać. Mają bowiem bogate zasoby energii geotermalnej. Gorąca woda geotermalna ogrzewa aż 87% budynków w tym kraju a elektrownie geotermalne dostarczają prawie 30% energii elektrycznej w tym kraju. Zazwyczaj trzeba podgrzewać wodę, żeby wziąć prysznic prawda? Na Islandii trzeba ją schładzać. Islandia, wycieczka w ten groźny i piękny rejon to jedna z moich najbardziej ekscytujących podróży kosmetycznych.

Islandia wycieczka

Starcie lodu i ognia. Woda na Islandii.

Islandia jest znana jako kraina lodu i ognia. A co się dzieje, gdy zetrą się te dwa żywioły? Pojawia się dużo wody. Na Islandii jest ponad 750 gorących źródeł, basenów, gejzerów, jezior, lagun, z czego większość jest dzika i w wielu z nich można się kąpać. Nawet nago, co nie stanowi tam żadnego tabu. Trzeba tylko sprawdzić przed wejściem temperaturę wody, żeby się nie ugotować.

Islandia to kraj czystego powietrza i wody, którą można pić prosto z kranu. W niektórych miejscach zawiera ona w sobie siarkę, co nadaje jej specyficzny zapach, ale… jest bardzo korzystne dla zdrowia. Na całym świecie ludzie odwiedzają uzdrowiska oferujące kąpiele siarczkowe a w Reykjaviku ma je każdy w swojej łazience!

Jeśli chodzi o benefity kosmetyczne to takie kąpiele, ze względu na zawartość siarki i wody o lekko kwaśnym odczynie (pH obniżone do  6,7) powodują zmiękczenie naskórka oraz jego przebudowę. Jest to tak zwane działanie keratoplastyczne. Jest ono zalecane w leczeniu wielu chorób skórnych (m.in.  trądziku, łuszczycy, wyprysków łojotokowych, twardziny czy nadmiernego rogowacenia skóry). Kąpiele w wodzie z siarką wspomagają również pielęgnację skóry zdrowej. Regulują jej ph do prawidłowego zakresu i wspomagając odbudowę płaszcza hydrolipidowego, co z kolei wzmacnia jej funkcje obronne.

Islandia wycieczka nr 1 – Błękitna Laguna

Najsłynniejszym Spa na Islandii Błękitna Laguna. Zajrzyjcie na ich stronę, nic dziwnego, że znalazła się ona na liście 25 cudów świata National Geographic.

Islandia wycieczka

Woda ma tam turkusowy kolor i mleczną konsystencję dzięki zawartości wielu minerałów, szczególnie krzemionki. Wokół basenów znajdują się pojemniki z krzemionkowym błotem, które ma właściwości złuszczające i poprawia wygląd skóry. Kąpiele w Błękitnej Lagunie to doskonały sposób na relaks i zdrowie skóry. Woda jest wypływa oczywiście gorąca z wnętrza Ziemi. Najpierw jest bardzo gorąca i taka płynie do elektrowni geotermalnej Svarstsengi, położonej w pobliżu kąpieliska. Następnie schłodzona do „zaledwie” 40 stopni Celsjusza, napełnia baseny Błękitnej Laguny.

Taka cudownie czysta, miękka, bogata w minerały woda stanowi zazwyczaj świetną podstawę do stworzenia doskonałych kosmetyków. Ale o tym i kolejnych cudach Islandii w kolejnych wpisach.

Spodobał Ci się ten wpis? Przeczytaj kolejny: Islandia – ciekawostki świąteczne

Albo zajrzyj na mój Youtube i zobacz jak spędziłam czas na Islandii. Dowiedz się, gdzie się kąpałam i czy zmarzłam:

Dodaj komentarz