Site icon PODRÓŻE KOSMETYCZNE

Najlepsze kosmetyki, czyli jakie?

najlepsze kosmetyki

Photo by Karolina Grabowska on Pexels.com

W reklamach są same najlepsze kosmetyki!

Przemysł reklamowy jest koniem pociągowym dla branży kosmetycznej. I odwrotnie, bez branży kosmetycznej przemysł reklamowy nie miałby tak dobrej pozycji. Na tym rynku najlepsze kosmetyki to kosmetyki reklamowane. Dlaczego najlepsze? Bo się sprzedają. Strzały bywają intensywne i liczne, ale raczej krótkotrwałe. Rzadko kosmetyk sprzedawany jest bez modyfikacji przez długi okres. Na to mogą sobie tylko pozwolić klasycy z najwyższej półki, zresztą przepisy się ciągle zmieniają i poszczególne składniki kosmetyczne bywają wycofywane.

Ale i konsument kosmetyczny jest dość specyficzny. Szybko się nudzi i zaraz szuka nowinek kosmetycznych. Nie jest lojalny, szuka ciągle nowych bodźców. Badania rynkowe dowodzą, że nawet najlepsze kosmetyki szybko się nudzą. Cykl życia produktów jest na rynku kosmetycznym relatywnie krótki. Firmy kosmetyczne czasem nawet sprzedają długo te same produkty, ale zmieniają im marki. Stosują rebranding, czyli niejako robią zmyłkę. I w ten oto sposób kupujemy nadal stary tusz marki X, ale pod nową nazwą handlową. I kosmetyk znowu staje się modny i atrakcyjny, oczywiście tylko na jakiś czas. Drobne modyfikacje produktu sprawiają, że nawet stali klienci nie są w stanie się zorientować, że kupują praktycznie to samo.

Wszyscy chcemy być top of the top

Warto zwrócić uwagę, że reklamy kosmetyków są nie tylko narzędziem sprzedaży, ale również kreują nasze wyobrażenie o pięknie i idealnym wyglądzie. Standardy piękna ulegają ciągłym zmianom, ale przemysł kosmetyczny i reklamowy wprowadzają nas w błąd, sugerując, że ich produkty są w stanie nas przekształcić i sprawić, że będziemy wyglądać jak modele i modele z reklam.

Warto zachować umiar i krytycyzm, kiedy oglądamy reklamy kosmetyków i nie dać się ponieść emocjom i obietnicom nierealnym efektom. Lepiej zwrócić uwagę na naturalne i zdrowe sposoby dbania o skórę, niż polegać na produktach, których skuteczność często jest przesadzona w reklamach.

Nowości kosmetyczne

Konsumenci kosmetyczni kochają nowości a marki kosmetyczne prześcigają się w ich wymyślaniu. Dotyczy to zarówno pielęgnacji twarzy, jak i pielęgnacji ciała, włosów, paznokci, włosów. To taka gra. Skoro wg klientów najlepsze kosmetyki to te nowe, z innowacjami, opracowane wg najnowszych technologii to marketing firmy kosmetycznych odpowiada na taką potrzebę, generując coraz to lepsze kosmetyki. Lepsze, czyli nowsze. A prawda jest taka, że najlepsze kosmetyki to nie nowości, nie kosmetyki naturalne, nie kosmetyki francuskie, czy nawet profesjonalne. To również nie kosmetyki najlepszych marek.

Najlepsze kosmetyki to takie produkty, które najlepiej zaspakajają potrzeby Twojej skóry.

Nie twierdzę jednak, że branża nie jest postępowa a nowoczesne wynalazki nie mają znaczenia. Mają! Naukowcy coraz bardziej koncentrują się na pielęgnacji kosmetycznej, wymyślając lub odkrywając nowe produkty. Kwas hialuronowy jest wynalazkiem kosmetycznym wszechczasów. Jest on też naturalnym składnikiem naszej skóry, ale to właśnie naukowcy odkryli, że występuje we wszystkich organizmach żywych i jak pozyskać go z bakterii. To dzięki nim mamy go w kosmetykach i w sterylnych preparatach do mezoterapii lub w wypełniaczach. To tylko przykład, takich wynalazków kosmetycznych jest oczywiście o wiele więcej. Dzięki nauce wyglądamy coraz młodziej i coraz ładniej. Rynek kosmetyczny rozkwita, marki kosmetyczne pojawiają się jak grzyby po deszczu. Coraz więcej osób ma potrzebę kupowania kosmetyków. A gdzie jest popyt, tam i podaż.

Trend na rynku kosmetycznym 2023

Obecnie na przykład mamy silny trend na kosmetyki wegańskie i takie, które mają składniki naturalne. Oczywiście można takim naturalnym kosmetykiem doskonale nawilżyć lub odżywić skórę. Gdy czytamy etykiety, koncentrujemy się jednak na przekazie marketingowym. Czytamy jakie jest zastosowanie tego produktu, do jakiej cery jest on polecany. Kupujemy przez różowe okulary, koncentrując się na obietnicach. I dobrze wiemy, że nie zawsze się to u nas potem sprawdza, pomimo bardzo uważnej lektury treści etykiety. Na przykład, dany kosmetyk zawiera ekstrakt z rośliny, która nam służy, ale zawiera też olej, który zapchał nam pory. To wszystko wynika z różnorodności surowców kosmetycznych, mnogości teorii na temat każdej cery, indywidualnej pomysłowości technologów. Metod pielęgnacji cery też jest bardzo dużo i są bardzo różnorodne a czasem nawet się wykluczają.

Warto czytać składy kosmetyków, nauczyć się podstawowej analizy składów INCI, by mądrze czytać etykiety. Warto spisywać sobie efekty poszczególnych kosmetyków na własnej skórze, robić badania użytkowe produktów dosłownie na własnej skórze, by dobrać sobie te najlepsze. Bo to, że produkt ma napisane na etykiecie, że ma kwas hialuronowy nie znaczy, że wystarczająco nawilży naszą skórę. Może go tam być za mało, albo inne składniki kosmetyku zniwelują jego działanie. A to, że produkt ma naturalny skład nie jest żadną gwarancją sukcesu. Tani kosmetyk, który jest w dobrej cenie, nie musi być wcale gorszy od tego z najwyższej półki.

W codziennej pielęgnacji skóry czy włosów, najlepiej pomogą nam konkretne, dobrze dobrane substancje aktywne, czyli składniki kosmetyków.

Najlepsze produkty kosmetyczne

Kosmetyki najlepszych producentów mają najwięcej budżetu marketingowego. Jeśli chcesz wybierać mądrze, bo bardzo dbasz np. o skórę twarzy, wybieraj po składzie a nie po marce. Dobre kosmetyki są takie dzięki zawartości, nie reklamie. Bywa jednak, że przegrywają na rynku, bo ze względu na niską cenę i drogie surowce nie mogą konkurować z potentatami, którzy kierują się głównie wynikiem finansowym a skalę mają taką, że surowce kupują za najniższą cenę. Branża kosmetyczna to ciężki i bardzo konkurencyjny biznes, w którym promocja obowiązuje non stop. I choć korporacje tworzą sobie misje, wizje i wartości, to decydującym czynnikiem jest zawsze zysk. Także czy rozmawiamy o markach najpopularniejszych kosmetyków naturalnych, czy mass-marketowych, czy wreszcie profesjonalnych kosmetyków, zasada zawsze będzie ta sama. Liczy się zawartość kosmetyku, jego skład i ostatecznie efekt.

Pamiętaj też, że każdy producent powinien posiadać odpowiednie certyfikaty i atesty, które potwierdzają jakość i bezpieczeństwo jego produktów. Dlatego zawsze dokładnie przeczytaj etykiety i składy, by uniknąć niepożądanych skutków ubocznych. Przede wszystkim, bądź świadoma swoich potrzeb i oczekiwań, a wówczas łatwiej będzie Ci wybrać najlepsze kosmetyki dla siebie. Pamiętaj też, że nasza skóra jest inna i potrzebuje indywidualnej pielęgnacji, więc nie sugeruj się rekomendacjami innych osób, ale postaw na swoje doświadczenie i intuicję. W końcu Ty najlepiej znasz swoją skórę i wiesz, co jej służy.

Sprawdź najlepsze kosmetyki

Najlepszy zestaw kosmetyków do pielęgnacji cery zrobisz sobie tylko Ty sam/a. Najlepsza metoda ich doboru to metoda kombinowana. Z jednej strony stosuj metodę prób i błędów, testuj kosmetyki na własnej skórze i pisz recenzje kosmetyczne na własne potrzeby. Z czasem z notatek wyłoni Ci się idealny kosmetyk, będziesz wiedzieć dokładnie co Ci służy i daje naturalny efekt (jeśli takiego potrzebujesz). Na przykład czujesz, że Twoja skóra jest sucha i ściągnięta, pojawiają się zmarszczki – wiesz, że musisz sięgnąć po nawilżenie skóry. Kupujesz wybrany krem, stosujesz, zapisujesz efekty i główne składniki aktywne. Gdy kupujesz inny, robisz to samo. Dzięki takiemu systemowi notatek, w relatywnie krótkim czasie dojdziesz Z drugiej strony warto poradzić się specjalisty, udać się do doświadczonej kosmetyczki lub kosmetologa, poddać analizie skóry i posłuchać mądrych rekomendacji pielęgnacyjnych. Pozwoli to już na samym początku oszczędzić wiele błędów, które przecież popełniamy dosłownie na własnej skórze.

Zbuduj swój zestaw kosmetyków

Nawet jeśli podpasują Ci produkty marki X, nie ma gwarancji, że Twój najlepszy zestaw kosmetyków będzie cały od marki X. Jeśli ze względów światopoglądowych stawiasz na kosmetyki naturalne lub wegańskie, to też nie ma gwarancji, że akurat kosmetyki naturalne danej marki będą dla Ciebie najlepiej dopasowane. Dzięki zawartości składników naturalnych, będą Ci odpowiadały w teorii, ale w praktyce? Czy będą najlepsze dla Twojej skóry, nawilża ją i odżywią w odpowiednim zakresie, dzięki czemu zatrzymasz młodość i urodę na jak najdłużej?

Nawet jeśli podpasują Ci produkty marki znanej i cenionej, nie oznacza to, że będą one idealnie odpowiadać Twoim potrzebom skóry.

Warto również pamiętać, że skóra jest bardzo zmienna i może się zmieniać wraz z wiekiem, porami roku, stresem czy dietą. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie kontrolować stan swojej skóry i dostosowywać do niej odpowiednie produkty. Kombinacja metody prób i błędów oraz wiedzy specjalisty pozwala uzyskać najlepszy efekt pielęgnacyjny i zadbać o swoją cerę w najlepszy możliwy sposób.

Kosmetyki naturalne czy produkty marki, która nam się podoba?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czasem lepsze będą markowe kosmetyki, czasem osiągniemy cel dzięki aloesowi lub masłu shea. Naturalny kosmetyk może być czasem lepszy, ale że składniki naturalne mają większy potencjał alergiczny to czasem te chemiczne będą lepszą alternatywą.

Na przykład Cannabis Sativa seed oil pomimo, że jest cudownym naturalnym kosmetykiem, może uczulić. Tak samo: olej z nasion róży mosqueta (Rosa Moschata Seed Oil), Olej z nasion dzikiej róży (Rosa Canina Seed Oil), Olej z nasion słonecznika (Helianthus Annuus Seed Oil), Olej z nasion kukurydzy (Zea Mays Germ Oil), Olej z nasion winogron (Vitis Vinifera Seed Oil), olej z nasion bawełny (Gossypium Herbaceum Seed Oil), olej z nasion sezamu (Sesamum Indicum Seed Oil), olej z nasion konopi (Cannabis Sativa Seed Oil), olej z nasion krokosza barwierskiego (Carthamus Tinctorius Seed Oil), olej z nasion ogórecznika (Oenothera Biennis Seed Oil), olej z nasion wiesiołka (Oenothera Biennis Oil), olej z nasion lnu (Linum Usitatissimum Seed Oil), olej z nasion płatków róży (Rosa Centifolia Seed Oil) czy olej z nasion szafranu (Crocus Sativus Seed Oil).

Jak widać naturalne składniki kosmetyków nie zawsze są dla nas najlepsze. Choć ja szczerze je uwielbiam i moje serce wybiera zawsze kosmetyki naturalne, to jestem alergikiem i czasem po prostu mi to nie służy.

Przemyślana pielęgnacja twarzy, ciała, włosów i paznokci

Osobiście uważam, że oparcie pielęgnacji skóry na takich starannie wyselekcjonowanych, czystych i naturalnych składnikach kosmetycznych to podstawa świadomego i skutecznego działania w tym zakresie. Nie każdy ma jednak czas, chęć i wiedzę, by dobierać sobie poszczególne surowce do pielęgnacji, robić notatki, prowadzić zaawansowane analizy kosmetyczne. Dlatego polegamy na markach kosmetycznych, do których mamy zaufanie, że skoro zajmują się tym zawodowo, to będą w stanie wyprodukować najlepszą gotową mieszankę na miarę naszych czasów. To trochę tak jak z fast foodem, w dzisiejszych czasach mamy na rynku produkty fast kosmetyczne. A prawie wszystko moglibyśmy zrobić albo przynajmniej zmieszać sobie w domu sami. Urządzenie takiego laboratorium kosmetycznego w domu np. w kuchni, wcale nie byłoby takie drogie. I na pewno z czasem by się ta inwestycja zwróciła.

Najlepsze praktyki kosmetyczne

Należy jednak pamiętać, że pielęgnacja twarzy poprzez nawilżenie skóry to podstawa. Nawilżać skórę twarzy powinniśmy zawsze, a czy będziemy to robić naturalnym kosmetykiem czy chemicznym, to już kwestia wtórna. Byleby nam pasowało i zawierało tylko składniki dobre dla naszego zdrowia. Nawilżanie jest również bardzo ważne w pielęgnacji włosów i paznokci. I nie jest to wcale uzależnione od rodzajów włosów czy paznokci. Tego potrzebują po prostu zawsze i wszyscy. Nie wiem dlaczego, ale dużo się mówi o potrzebie picia wody w kontekście „nawilżenie skóry” od wewnątrz a mało o absolutnej i bezwzględnej potrzebie nawilżania skóry od zewnątrz czymś innym niż krem.

Mój ideał kosmetyku

Najlepsze produkty do nawilżania skóry mają lekką, wodną konsystencję. Te produkty są doskonałe dla każdego, do każdego typu cery. Ponieważ nie ma takiego typu cery jak „za bardzo nawodniona”. W prawidłowej pielęgnacji skóry krem nie wystarcza. Pod krem, który z natury ma w sobie też składniki tłuste i przez to może stanowić warstwę tymczasowo okluzyjną, powinno się aplikować serum. Najlepiej takie z kwasem hialuronowym.

Dobre serum z kwasem hialuronowym, stosowane na oczyszczoną skórę twarzy, to moim zdaniem kosmetyk idealny i dla wszystkich.

Spodobał Ci się ten wpis? Przeczytaj jeszcze: Nawilżanie skóry to podstawa

Exit mobile version