Ochrona skóry na słońcu

Choć promienie słoneczne to nasz niekwestionowany sprzymierzeniec, jeśli chodzi o nastrój i poziom witaminy D3 we krwiobiegu, to niestety nie sprzyjają one naszej skórze. I choć uważa się, że opalenizna dodaje urody, to wiem że nadmierna ekspozycja na słońce powoduje raka, alergie, przebarwienia i po prostu uszkadza włókna kolagenowe. Ochrona skóry przez promieniowaniem UV jest bardzo popularna w niektórych częściach świata, w innych jest zupełnie odwrotnie. Prawie cała Azja chroni się przed słońcem, w modzie jest tam od zawsze śnieżnobiała skóra. Zupełnie tak samo było jeszcze sto lat temu w Europie. Arystokratki szczyciły się jasną skórą, która dzięki ochronie przed słońcem, dłużej pozostawała młoda. Co innego chłopki, które nie miały jak pracować w polu z parasolkami. Ten porządek odmieniła podobno Coco Channel, która zasnęła na jachcie, opaliła się i… rozpoczęła modę na sexy opaleniznę, która trwa do dziś.

Brazylijski kult opalenizny

W Brazylii kult opalenizny jest bardzo silny i uważa się ją za symbol urody i zdrowia. Brazylia to kraj słoneczny, gdzie wiele osób spędza czas na plaży lub uprawiając sporty na powietrzu. Niemniej jednak, jak w każdym kraju, nadmierna ekspozycja na słońce może prowadzić do poważnych problemów skórnych. Wiadomo, że nawet do raka skóry. Dlatego coraz więcej Brazylijczyków zaczyna korzystać z produktów z filtrem UV i szuka sposobów na osiągnięcie pięknej skóry bez szkodliwych skutków ekspozycji na słońce. Zdrowie i bezpieczeństwo powinny zawsze być priorytetem, nawet jeśli chodzi o estetykę.

ochrona skóry

Przebarwienia

Dzisiaj chciałabym Was ostrzec przed niepotrzebnymi przebarwieniami. Czasem są one spowodowane genetycznym nierównomiernym rozłożeniem melanocytów (piegi, pieprzyki). Czasem wpływem leków (żele przeciwzapalne!, leki odwadniające, niektóre antybiotyki, leki przeciwcukrzycowe, tabletki antykoncepcyjne) czy hormonów (ciąża, laktacja, menopauza).

Na przebarwienia najbardziej narażone są osoby o dużej zawartości melaniny w skórze, czyli o ciemnym fototypie, tak jak ja. Najgorsze jest to, że gdy melanocyty zgromadzą się w warstwie podstawnej naskórka w konkretnym miejscu i już wytworzą przebarwienie, to bardzo trudno jest je stamtąd przegonić. W większości przypadków zgromadzenie melanocytów pozostaje tam na zawsze. A przebarwienie możemy już tylko rozjaśnić zabiegami kosmetycznymi (do czasu kolejnej ekspozycji na promieniowanie UV).

Dodatkowa ochrona skóry

Warto pamiętać, że podczas korzystania z solarium i opalania na prawdziwym słońcu należy odstawić wszelkie preparaty zawierające w swoim składzie dziurawiec. Można je znaleźć w herbatkach ziołowych, ziołowych tabletkach uspokajających, ziołowych preparatach na wątrobę. Przebarwienia mogą również spowodować niektóre kosmetyki czy perfumy, zwłaszcza te zawierające w swoim składzie bergamotkę.

Ochrona skóry przed promieniowaniem UV

Jak zawsze i w tym przypadku bardzo ważna jest profilaktyka. Stosowanie filtrów powinno być nieodłącznym elementem codziennej pielęgnacji skóry, zwłaszcza w okresie letnim, gdy promieniowanie UV jest szczególnie silne. Filtry UV działają jako bariera ochronna, chroniąc skórę przed szkodliwymi promieniami i zapobiegając powstawaniu nieestetycznych przebarwień.

Oprócz stosowania filtrów UV, ważne jest także unikanie ekspozycji na słońce w godzinach największego nasilenia promieniowania. Są to godziny od 10:00 do 16:00. W tym czasie warto poszukać cienia lub założyć kapelusz i koszulę z długim rękawem. Kiedy jednak konieczna jest ekspozycja na słońce, należy pamiętać o częstym nakładaniu preparatów z filtrem UV. O ochronie oczu przed promieniowaniem UV za pomocą okularów przeciwsłonecznych również.

Antyoksydanty!

W pielęgnacji skóry ważne są także antyoksydanty, czyli substancje neutralizujące wolne rodniki, które powstają w skórze pod wpływem promieniowania UV. Antyoksydanty mogą być stosowane w formie kosmetyków, ale również powinny być dostarczane z dietą. W diecie warto postawić na produkty bogate w witaminę C, E, beta-karoten oraz flawonoidy. Są to głównie owoce i warzywa, w szczególności te o ciemnym kolorze.

Podsumowując, ochrona skóry przed promieniowaniem UV powinna być jednym z najważniejszych elementów codziennej pielęgnacji skóry. Stosowanie filtrów UV, unikanie ekspozycji na słońce w godzinach największego nasilenia promieniowania, założenie okularów przeciwsłonecznych oraz dostarczanie antyoksydantów z dietą. Są to podstawowe zasady, które pomogą zachować skórę zdrową i piękną, bez nieestetycznych przebarwień.

Spodobał Ci się ten wpis? Przeczytaj kolejny – Najlepsze kosmetyki, czyli jakie?

Dodaj komentarz