O tym jak różne są kanony piękna na świecie: usta a la Mursi.

Gdybyśmy zapytali mieszkańców każdego kraju na świecie, jaka kobieta i jaki mężczyzna są najpiękniejsi, uzyskalibyśmy prawdopodobnie aż około 200 różnych odpowiedzi. To cudowne, ponieważ populację ludzką cechuje duża różnorodność a dzięki różnym gustom, właściwie każdy typ urody znajdzie swoich zwolenników. 

Zgodnie z Wikipedią kanonem piękna nazywamy zespół wzorców i reguł obowiązujących w danym okresie w odniesieniu do przedstawiania ludzkiej postaci na określonym obszarze. Oznacza to, że nie dość, że kanony piękna są różne dla różnych miejsc geograficznych to jeszcze ulegają zmianom w czasie.  I to by się zgadzało.

Dzisiaj chciałabym, żebyście spojrzeli na piękności pochodzące z ludu pasterskiego Mursi (Etiopia).

512px-Mursi_woman

Dziewczynkom z tego plemienia (wkraczającym w dorosłe życie, czyli około 14 roku życia), od wieków rozcina się dolną wargę i najpierw umieszcza się w niej patyk a następnie coraz większe gliniane lub drewniane krążki. Największe osiągają średnicę 35 cm. Im większy krążek, tym większa atrakcyjność dziewczyny w oczach społeczeństwa i pretendentów do jej ręki. Dla nas mogłoby to wydawać się dziwne, bo jak się całować? Otóż Mursi nie znają pocałunków. A kobiety często przerywają sobie wargę wpychając w nią coraz większe krążki.

Kobieca (a czasem i męska) wytrwałość i poświęcenie w drodze na sam szczyt piękna w każdej kulturze bywa tak bezwzględna, jak i kontrowersyjna. W tym względzie wiele osób zapomina niestety o uniwersalnej zasadzie złotego środka, wpadając w pułapkę przerysowania i śmieszności.  Ale…  gusta są tak różne i świat jest tak wspaniały, że każdy ma szanse się komuś gdzieś spodobać, być akceptowanym i szczęśliwym.


By Monkeyji [CC BY 2.0  (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons
By MauritsV (Flickr [1]) [CC BY-SA 2.0  (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

 

Dodaj komentarz