Ohaguro to zwyczaj barwienia zębów na.. czarno. A betel?

Choć wydawać by się mogło, że piękne zęby to białe zęby to nie wszyscy myślą podobnie.

Istnieją miejsca, gdzie kości jako część wewnętrzna ciała, są uważane za nieczyste, i nie powinno się ich pokazywać, tym bardziej eksponować ich naturalnej barwy. Te przekonanie wywodzi się z buddyzmu i jest na szczęście reliktem przeszłości. Istnieją jednak jeszcze miejsca w Azji, w których możemy spotkać młodych i starych ludzi z czarnymi zębami a powszechną pozostałością po tym religijnym wstręcie do widoku zębów jest przesadny zwyczaj zakrywania dłonią ust w trakcie uśmiechu, który na pewno nie raz u Azjatów widzieliście. Ja widziałam i byłam przekonana, że to wynika z kompleksów dotyczących jakości uzębienia tych konkretnych osób. A jednak nie, oni po prostu wstydzą się zębów jakiekolwiek one by nie były. Ciekawe, czy zasłanialiby je gdyby były czarne.

2016112410423843434

Może chcieliby spróbować ohaguro, czyli zabiegu czernienia zębów? Robi się go smarując zęby roztworem żelaza i kwasu octowego, do którego dodaje się sproszkowane żołędzie oraz taniny. Tak przygotowany preparat powinien być nakładany co najmniej raz na dzień. Oprócz oczywistych walorów estetycznych, ohaguro podobno ma działanie bakteriobójcze i  zapobiega próchnicy.

Zwyczaj Ohaguro uważany był w Japonii za rytuał upiększający mniej więcej do końca XIX wieku. Najpierw zarezerwowany dla arystokracji, choć tylko po osiągnięciu dorosłości i podczas świąt, później się spopularyzował i mogły to robić nawet prostytutki i gejsze. Gdy doszło do tego, że małym dziewczynkom zaczęto czernić zęby, niby na znak dorosłości, żeby przyspieszyć ich gotowość do zamążpójścia, rząd japoński zakazał praktyki ohaguro, a sam zwyczaj jego wykonywania stopniowo zanikł.

Obecnie rytuał ohaguro można zobaczyć jedynie w hanamachi – japońskich dzielnicach gejsz, gdzie barwią one swe zęby tuż przed mianowaniem ich na geiko (profesjonalne gejsze), czy podczas niektórych świąt Matsuri. Charakterystyczne jest to, że zęby po ohaguro są równomiernie pokryte czernią, jakby zalakierowane czarnym lakierem do paznokci (może na rynek japoński powinien zostać wymyślony lakier hybrydowy do zębów o nazwie „ohaguro black” a zabieg wprowadzony do współczesnych gabinetów stomatologicznych/ kosmetycznych?).

Osoby z czarnymi zębami możemy spotkać jednak również poza Japonią np. w Tajlandii, na Filipinach, w Indonezji, czy Wietnamie (basen morza Południowochińskiego). W tych miejscach czarne zęby to przejaw szyku (prawie jak złote ;)) Ale nie są one równomiernie zalakierowane, tylko zaciągnięte czarno-brązowym zaciekiem.

Thailand_Hill_Tribes_(2401861669)

Jest to nic innego jak efekt żucia pieprzu żuwnego o nazwie betel. To popularna używka, znana od starożytności, która daje efekt oszołomienia i znieczulenia na niewygody świata zewnętrznego np. uczucie głodu (jaka ta kobieta ze zdjęcia jest uśmiechnięta). Skutkami ubocznymi jej stosowania są czarne zęby i czerwona ślina.

Choć mało dla nas znany, betelu używa obecnie ok. 10-20% populacji, co sprawia, że jest on czwartą najbardziej popularną używką na świecie za kofeiną, nikotyną i alkoholem. Tak wygląda naręcze „gumy do żucia”, który możecie znaleźć na każdym tajskim targu i kupić za grosze:

IMG_1164.jpg

Ale raczej nie warto… Oprócz uzależnienia betel powoduje odbarwienia i choroby zębów, a nawet nowotwory jamy ustnej.

Na zakończenie postu, ciekawostka kosmetyczna: prawdziwą sztuką było/jest takie żucie betelu, aby czerwoną ślinę równomiernie rozprowadzić po ustach językiem. Po co? Aby były pięknie czerwone i kusiły mężczyzn. Czego te kobiety nie wymyślą, gdy nie mają  dostępu do szminki… ;p


Zdjęcia:

https://en.wikipedia.org/wiki/Betel_chewing_in_Thailand
The Day I Chewed Betel Nuts in Taiwan
https://www.liputan6.com/global/read/2514910/tradisi-ohaguro-jepang-cantik-dengan-gigi-hitam-legam http://www.entrenosdigital.com/articulo/mallos/ohaguro-tradicion-dientes-negros/20161124104245001117.html

Dodaj komentarz