Otjize: ceglasto-czerwona maź konserwująca

Otjize to nie współczesny podkład z dominacją czerwonego pigmentu, który możemy zakupić w sklepie, ale można powiedzieć, że jest to coś bardzo podobnego.

Jest to mieszanka ochry (czerwonego pigmentu pochodzenia mineralnego), tłuszczu pochodzącego z mleka krowiego i często choć nie jest to konieczne, aromatycznej żywicy z rośliny Omuzumba.

Stosują ją kobiety z plemienia Himba w Namibii, które nie dość że słyną ze swej niezwykłej, zmysłowej urody to jeszcze ich piękna skóra długo pozostaje jędrna pomimo ciężkiej pracy i ciągłej ekspozycji na palące, afrykańskie słońce.

Namibie_Himba_0705a

Plemię Himba uważa, że kolor czerwony to kolor żyznej ziemi i kwi, która z kolei symbolizuje życie. Czerwień jest więc uważana za kanon piękna. Dlatego kobiety Himba stosują ten specyfik i na skórę i na włosy i nawet na ubrania oraz ozdoby na ciele.

Ale czy robią to jedynie dla urody? Niezupełnie: Otjize spełnia wiele praktycznych funkcji. Ten specyfik, nie dość, że nadaje specyficzny i unikatowy w skali świata wygląd i koloryt to jeszcze:

  • zapewnia ochronę przed owadami,
  • tworzy naturalny filtr ochronny chroniący przed promieniowaniem UV,
  • pomaga zatrzymać w skórze wodę (chroni przed jej epidermalną utratą),
  • zapobiega starzeniu się skóry.

Piękności Himba aplikują sobie Otjize codziennie rano, zanim na dobre rozpoczną dzień. Co ciekawe, pomimo praktycznych funkcji Otjize, mężczyźni go nie stosują. Wynika z tego, że względy praktyczne stosowania tego make-upu są jednak daleko w tyle za tymi estetycznymi. To kobieca rzecz aplikować sobie codziennie Otjize, tak jak kobiecą rzeczą jest aplikować sobie rano podkład w naszej kulturze.


By Yves Picq http://veton.picq.fr - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2929792
By Yves Picq http://veton.picq.fr - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2929613

Dodaj komentarz