Site icon PODRÓŻE KOSMETYCZNE

Borowina

Czarne złoto Europy, to jest coś takiego?

Tym razem udałam się na niezbyt odległą podróż kosmetyczną do nadbałtyckiego Kołobrzegu. Chciałam zgłębić tajemnicę pewnego surowca kosmetycznego, który jest tam wydobywany. Jest nim borowina. Ten leczniczy torf jest nazywany „czarnym złotem Europy środkowo-wschodniej”. Wydobywa się go od końca maja do października, dlatego postanowiłam tam pojechać pod koniec czerwca. Chciałam zobaczyć i sfilmować cały proces jej pozyskania, ale okazało się, że wydobycie w tym roku jeszcze się nie zaczęło. Mimo to, kopalnia zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie.

Czarne błoto

Na początku wszystko wydawało mi się tam brudne, ale po chwili przyzwyczaiłam się do tego. Borowina jest prawie czarna i bardzo brudząca. A jej ślady są wszędzie – na podłodze, ścianach i sprzętach, ale to właśnie ma swój urok. Borowinę ze złoża Kołobrzeg wydobywa się w pięknym, malowniczym miejscu, które wygląda jak jeziorko pośrodku pięknych łąk. Tam szumi wiatr, poruszając drzewa i krzewy, a ptaki śpiewają. Mieszka tam para łabędzi, która co roku tam powraca i zakłada rodzinę. To miejsce to oaza spokoju, gdzie musi być im bardzo dobrze.

Borowina z Kołobrzegu

Borowina z Kołobrzegu jest naturalnym surowcem leczniczym zaliczonym przez Rozporządzenie Rady Ministrów do kopalin leczniczych. Posiada liczne świadectwa potwierdzające jej właściwości lecznicze, takie jak działanie przeciwzapalne i ściągające. Także właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Regeneruje tkanki, zwiększa przekrwienia tkanek i skóry. Ogólnie jest bogactwem składników odżywczych. Borowina łagodzi stłuczenia i obrzęki. Do jej dobroczynnych właściwości zaliczamy także to, że regeneruje i oczyszcza organizm, wspomaga procesy odnowy biologicznej, wzmacnia naczynia krwionośne oraz pobudza produkcję kolagenu i elastyny, przywracając skórze sprężystość. Co więcej, borowina modeluje nawet sylwetkę, a także łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia, wykwity oraz przebarwienia. Ta długa lista zachwycających właściwości sprawiła, że postanowiłam to sprawdzić na własnej skórze.

Torf kosmetyczny

Borowina to torf, który powstawał na terenach polodowcowych Europy środkowo-wschodniej. Dojrzewał przez kilka tysięcy lat, zanim około 200 lat temu odkryto jej leczniczy potencjał. Od tamtego czasu borowina stała się popularnym surowcem kosmetycznym i leczniczym, stosowanym w wielu różnych dziedzinach.

W dzisiejszych czasach borowinę stosuje się w wielu kosmetykach, takich jak maski, kremy, żele, balsamy i peelingi. Jest ona również popularna w terapiach SPA, m.in. w zabiegach na twarz, ciało i włosy, a także w terapii wodnej. Borowina ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, regenerujące, oczyszczające i pobudzające krążenie. Dlatego używa się jej w leczeniu chorób skóry, takich jak trądzik, łuszczyca, egzem. Jest dobra także w łagodzeniu dolegliwości reumatycznych, bólu mięśni i stawów.

Borowina – wydobycie

W Polsce wydobywa się głównie z kopalni w Kołobrzegu, ale również z innych miejsc. Takich jak Ciechocinek, Inowrocław czy Krynica-Zdrój. Surowiec jest potem eksportowany na cały świat, gdzie doceniany jest za swoje właściwości lecznicze i kosmetyczne.

Wydobywanie borowiny jest procesem wymagającym dużej precyzji i ostrożności. Borowina jest bowiem bardzo delikatnym surowcem, który łatwo ulega zniszczeniu. Z tego powodu wydobycie odbywa się zazwyczaj ręcznie, a nie za pomocą ciężkiego sprzętu. Proces wydobycia i przygotowania borowiny do dalszej obróbki jest czasochłonny i wymaga zaangażowania wielu osób.

Mimo to, warto poświęcić czas i pieniądze na zabiegi z wykorzystaniem borowiny. Dzięki swoim właściwościom leczniczym i kosmetycznym, borowina może pomóc nam w zachowaniu pięknej i zdrowej skóry oraz dobrego samopoczucia.

Spodobał Ci się ten wpis? Przeczytaj: Kosmetyczna kąpiel piwna

Exit mobile version