Kosmetyki konopne

kosmetyki konopne

Surowce konopne w kosmetykach, czyli wnioski z mojej wyprawy kosmetycznej do Amsterdamu

Kosmetyki konopne to coraz bardziej popularny rodzaj kosmetyków, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dzieje się tak ze względu na ich właściwości pielęgnacyjne i prozdrowotne. Wiele osób kojarzy kosmetyki konopne z Amsterdamem, miastem, w którym marihuana jest legalna, ale to mit. Kosmetyki konopne są dostępne nie tylko w Amsterdamie, ale również na całym świecie.

Kosmetyki konopne zawierają olej z konopi siewnych, który jest bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Olej konopny jest uważany za „superolej” ze względu na jego wszechstronne właściwości pielęgnacyjne i prozdrowotne. Może być stosowany do pielęgnacji skóry, włosów, paznokci i ciała oraz jako dodatek do kuchni.

Kosmetyki konopne są dostępne w wielu sklepach internetowych i stacjonarnych na całym świecie. Można je znaleźć w drogeriach, sklepach z naturalnymi kosmetykami, a także w aptekach. Są one dostępne w różnych formach, takich jak oleje, kremy, balsamy, maseczki i inne. Jeśli chcesz skorzystać z dobrodziejstw kosmetyków konopnych, nie musisz wcale wyjeżdżać do Amsterdamu.

Kosmetyki z konopi

Pierwsza myśl o konopiach siewnych (Cannabis sativa) to oczywiście, że to jest marihuana! Ale uwierzcie mi, to nie jedyna rzecz, którą można z nich zrobić. Ta roślina jest tak wszechstronna, że od dawna wykorzystuje się ją na bardzo wiele różnych sposobów. Również jako środek leczniczy i kosmetyczny. Warto wiedzieć, że kosmetyki i olejki zawierające w swoim składzie surowce konopne, zostały dopuszczone na europejski rynek. Oznacza to, że są całkowicie wolne od halucynogenów. Produkuje się je bowiem z takich części rośliny, które są ich pozbawione albo mają ich mało. Najbardziej rozpowszechniony olej konopny pozyskiwany jest z nasion a halucynogeny znajdują się głównie w żeńskich kwiatostanach rośliny. Kosmetyki go zawierające powinny więc być bezpieczne. A nie grozić hajem!

kosmetyki konopne

Kosmetyki konopne a efekt halucynogenny

Kosmetyki konopne są coraz bardziej popularne i cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na ich właściwości pielęgnacyjne i prozdrowotne. Wiele osób jednak obawia się, że składniki pochodzące z konopi, takie jak olej konopny, mogą być halucynogenne. Że mogą powodować efekty psychoaktywne. Jednak nie ma się czego obawiać – składniki z konopi w kosmetykach nie są halucynogenne i nie powodują żadnych efektów psychoaktywnych.

Konopie są roślinami o wielu zastosowaniach i są uprawiane na całym świecie. W kosmetykach stosuje się nie tylko olej konopny, ale również inne składniki pochodzące z konopi. Na przykład takie jak proteinowa mąka konopna, ekstrakt z nasion konopi, olejek konopny czy masło konopne. Wszystkie te składniki są bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały, ale nie zawierają żadnych substancji psychoaktywnych.

Dlatego też możesz spokojnie korzystać z kosmetyków konopnych bez obawy o jakiekolwiek efekty psychoaktywne. Kosmetyki konopne są bezpieczne i skuteczne w pielęgnacji skóry, włosów, paznokci i ciała. Mogą być stosowane przez osoby w każdym wieku.

Nazwy w INCI składników konopnych

Ponadto w składzie INCI takich kosmetyków rzadko znajdziecie CBD, nawet jeśli marketing na opakowaniu go umieścił. Dlaczego? Ze względu na trudne procesy technologiczne, głównie eliminacji THC z CBD, producenci umieszczają go w produkcie końcowym bardzo mało. Żeby nie ryzykować przekroczenia dopuszczalnych norm THC. A teraz rozszyfrujmy skróty.

INCI: International Nomenclature of Cosmetic Ingredients

Składniki kosmetyczne pochodzące z konopi są coraz bardziej popularne w kosmetyce i cieszą się dużym zainteresowaniem. Głównie ze względu na ich właściwości pielęgnacyjne i prozdrowotne. Wiele kosmetyków zawiera składniki pochodzące z konopi. Są to między innymi: olej konopny, proteinowa mąka konopna, ekstrakt z nasion konopi, olejek konopny czy masło konopne.

INCI

W systemie inci, czyli międzynarodowym systemie nazewnictwa składników kosmetycznych, składniki pochodzące z konopi są opisane w następujący sposób:

  • Olej konopny (Cannabis Sativa Seed Oil) – to olej pozyskiwany z nasion konopi siewnych. Jest on bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Jest uważany za „superolej” ze względu na jego wszechstronne właściwości pielęgnacyjne i prozdrowotne.
  • Proteinowa mąka konopna (Cannabis Sativa Seed Protein) – mąka pozyskiwana z nasion konopi siewnych, bogata w białko, witaminy i minerały. Może być stosowana jako składnik kosmetyków pielęgnacyjnych oraz jako dodatek do kuchni.
  • Ekstrakt z nasion konopi (Cannabis Sativa Seed Extract) – to ekstrakt pozyskiwany z nasion konopi siewnych. Jest on bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Możemy go stosować jako składnik kosmetyków pielęgnacyjnych.
  • Olejek konopny (Cannabis Sativa Oil) – olejek pozyskiwany z konopi siewnych, bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały.
  • Masło konopne (Cannabis Sativa Butter) – masło pozyskiwane z nasion konopi siewnych, bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Możemy go stosować jako składnik kosmetyków pielęgnacyjnych oraz jako dodatek do kuchni.

Warto pamiętać, że składniki pochodzące z konopi są bezpieczne i skuteczne w pielęgnacji skóry, włosów, paznokci i ciała. Nie zawierają one żadnych substancji psychoaktywnych. Dlatego też kosmetyki zawierające składniki pochodzące z konopi nie powodują żadnych efektów psychoaktywnych. Mogą być stosowane przez osoby w każdym wieku. Są one szczególnie polecane dla osób z problemami skórnymi, takimi jak trądzik, suchość, podrażnienia czy atopowe zapalenie skóry. Ponieważ ich właściwości nawilżające i łagodzące mogą pomóc w poprawie stanu skóry.

Rodzaje olejów konopnych

Oleje z konopi są coraz bardziej popularnym rodzajem olejów. Cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze względu na ich właściwości pielęgnacyjne i prozdrowotne. Oleje z konopi pozyskiwane są z nasion konopi siewnych, ich kiełków lub kwiatów. Są bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Zostały uznane jako „superoleje” ze względu na ich wszechstronne właściwości pielęgnacyjne i prozdrowotne.

Olej konopny

Jednym z najpopularniejszych olejów pochodzących z konopi jest olej konopny (Cannabis Sativa Seed Oil). Olej ten jest pozyskiwany z nasion konopi siewnych i jest bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Olej konopny to zdecydowanie „superolej”.

olejnym typem oleju pochodzącego z konopi jest olejek konopny (Cannabis Sativa Oil). Olejek ten jest pozyskiwany z konopi siewnych. Zawiera on bogactwo niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów. Olejek konopny jest pozyskiwany z nasion, liści lub kwiatostanów konopi siewnych, a dokładniej z ich kiełków. Olejek konopny jest lżejszy i bardziej delikatny niż olej konopny. Dlatego też często stosuje się go jako składnik kosmetyków do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci.

Trzecim typem oleju pochodzącego z konopi jest masło konopne (Cannabis Sativa Butter). Masło to jest pozyskiwane z nasion konopi siewnych. Masło konopne jest grubym i treściwym olejem. Polecam je szczególnie do pielęgnacji suchej i podrażnionej skóry. Może być znakomitą ochroną skóry przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Takich jak mróz czy wiatr, a także jako naturalny krem nawilżający. Masło konopne nadaje się także do pielęgnacji włosów i paznokci oraz jako dodatek do kuchni.

W sumie naliczyłam pięć rodzajów takich olejów: Cannabidiol i ten z marihuany THC – Tetrahydrocannabinol, przy czym ten ostatni jest nielegalny. Powinno si go więc wyeliminować w procesie produkcji. Tylko wtedy surowiec kosmetyczny i co za tym idzie finalny kosmetyk, może być legalny.

Olej CBD

Niekwestionowaną gwiazdą jest olej CBD. To kannabidiol, który jest składnikiem wielu leków. Jego pozytywne oddziaływanie na organizm ludzki, zwłaszcza na układ nerwowy, naukowcy udowodnili wieloma badaniami naukowymi. Jeśli chodzi o oddziaływania na skórę ludzką, to zgodnie z bazą danych Cosmetics Ingredients (COSING), kannabidiol posiada wiele dobrych właściwości. Ma działanie antyoksydacyjne, kondycjonujące, ochronne czy zapobiegające nadmiernemu wydzielaniu łoju. Rynek kosmetyczny zna jednak wiele innych związków, których powyższe działanie jest wielokrotnie silniejsze a kannabidiol. Ten choć dobry, wg naukowców nie jest wcale taką wielką gwiazdą na kosmetycznym firmamencie.

Co więc wyróżnia olej konopny?

Przede wszystkich wskaźnik jego komedogenności wynosi 0. Czyli nie zapycha porów i jest bezpieczny do stosowania dla wszystkich, również właścicieli cer problematycznych i trądzikowych. A nie zapominajmy, że takie skóry również potrzebują natłuszczenia!

Ponadto zawiera w swoim składzie witaminę K, która bierze udział w procesach gojenia i działa przeciwzapalnie. A to oznacza, że ułatwia gojenie się ran i zmniejsza blizny. Poprawia stan osób z takimi chorobami skóry jak: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, egzema czy po prostu infekcja bakteryjna.

Olej konopny, ze względu na swoją idealną proporcję Omega 3 do Omega 6, która wynosi 3:1, doskonale odżywia ludzki organizm. Nie tylko od wewnątrz, ale i od zewnątrz. Można więc go stosować w regeneracji oraz pielęgnacji i utrzymaniu dobrostanu zdrowej skóry, włosów i paznokci.

Kosmetyki z Amsterdamu

Przyznam szczerze, że będąc ostatnio w Amsterdamie, obkupiłam się w kosmetyki zawierające olej konopny w swoim składzie. Bardzo przypadł mi do gustu czysty bio olej, który co prawda posiada specyficzny, ziemisty zapach, ale faktycznie nie zapycha porów. Skóra po nim jest miękka a zmarszczki suche znikają. Ponadto aplikuję go też na chory nosek mojego psa (rogowacenie – zmagamy się z tym od szczeniaka). I widzę, że pomału zaczyna wyglądać coraz lepiej.

Udało mi się tez znaleźć kremy do twarzy, gdzie Cannabis sativa oil jest wyszczególniony w składzie INCI na trzecim miejscu. CBD faktycznie spadł na jedno z ostatnich (ale jest). Kremy reklamuje się jako nawilżające i antyoksydacyjne dla każdego typu cery. Mi pasują, wy musicie przekonać się o tym na własnej skórze. Podsumowując, to nie CBD króluje w kosmetykach. To Cannabis Sativa Oil, czyli po prostu olej konopny robi dobrą robotę. Jest mniej kontrowersyjny, całkowicie legalny i łatwo dostępny. I potwierdzam, działa.

A jeśli chcesz zobaczyć, jak było w Amsterdamie, zapraszam do follow mojego konta IG: https://www.instagram.com/kasia.stories/

Jeśli interesują Cię podobne treści, zajrzyj tutaj: Dlaczego w Wiedniu nie można kupić austriackich kosmetyków?

Dodaj komentarz