Jeju – wyspa magiczna?

O Jeju!

Jeju to wyspa (czyt. czedżu).

Nazywana Hawajami Południowej Korei, wyspa Jeju jest jednym z siedmiu cudów natury. Jest to największa wyspa Korei Południowej będąca jednocześnie jej najmniejszą prowincją. W 2002 roku ustanowiono ją rezerwatem biosfery Unesco. Ma ona promować i demonstrować zrównoważony związek człowieka z biosferą. To zapewne dlatego aż połowa wszystkich samochodów elektrycznych w Korei Południowej jest zarejestrowana w prowincji Jeju. Co więcej Jeju do 2030 roku deklaruje całkowitą rezygnację paliw kopalnianych na rzecz czystej energii.

jeju

Jeju i jej unikalność

Takie działania przyczyniają się do ochrony unikalnej flory i fauny, a także do poprawy jakości powietrza i wody na wyspie. Oprócz tego Jeju jest znane z wulkanów, jaskiń i plaż, a także z produkcji takich produktów jak tłoczone na zimno oleje roślinne, miód i wina. Wszystko to tworzy niezapomniany krajobraz, który zachęca do odkrywania i poznawania tego unikalnego miejsca.

Zbytnia popularność męczy

Jeju ma jednak problem. Jest bardzo popularnym celem turystycznym, zwłaszcza wśród Chińczyków. Nazywają ją oni „wyspą Bogów”. Jeju stała się jeszcze bardziej popularna, gdy nakręcono tu kilka koreańskich noweli telewizyjnych tzw. k-dramas, przede wszystkim bardzo popularny Dae Jang Geum („Klejnot w pałacu”). A co robią turyści? Niestety pustoszą i zanieczyszczają odwiedzane miejsca.

Kobiety morskie z Jeju

A Jeju jest wyjątkowa. Mieszkają tu na przykład „kobiety morskie”, specjalistki od freedivingu, znane jako haenyeo. Zbierają one między innymi ośmiornice, jeżowce i ślimaki morskie w Morzu Żółtym, bez pomocy aparatu oddechowego, czy innego profesjonalnego sprzętu do nurkowania. Wytrzymują pod wodą po 2-3 minuty a mają tylko płetwy, gogle i rękawice. 5-7 godzinny dzień pracy może skutkować zebraniem 30 kg owoców morza.  Średnia wieku tych kobiet wynosi 60 lat. Wskazuje to niestety na spadek zainteresowania tym tradycyjnym, ale bardzo niebezpiecznym i niezdrowym zawodem.

Unikalne kosmetyki z Jeju

Wyspa Jeju to także miejsce pochodzenia wielu cennych składników kosmetycznych, takich jak: zielona herbata, kamelia zwana „zimową różą”, opuncja, kwiat lotosu, czerwony żeń-szeń oraz wiele koreańskich ziół. Surowce te stanowią bazę już nie tylko kosmetyków koreańskich, ale i zagranicznych. Ich czystość i skuteczność pielęgnacyjna (duża zawartość antyoksydantów i witamin) jest tak duża, że wiele mniejszych i większych producentów kosmetycznych z całego świata używa ich w swoich recepturach.

jeju

Surowce kosmetyczne z Jeju

Wyspa Jeju to nie tylko z piękne krajobrazy, ale także centrum produkcji składników kosmetycznych. Zielona herbata, kamelia, opuncja, kwiat lotosu, czerwony żeń-szeń i wiele innych koreańskich ziół są wykorzystywane jako baza w kosmetykach zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Surowce te charakteryzują się wysoką czystością i skutecznością pielęgnacyjną dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów i witamin, co sprawia, że są one często wybierane przez producentów kosmetycznych na całym świecie.

Zielona herbata

Ma właściwości silnie antyoksydacyjne, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Dodatkowo, zielona herbata zawiera kofeinę, która pomaga w zmniejszeniu obrzęków i zaczerwienienia skóry.

Kamelia

Nosi także miano „zimowej róży”. Bogata jest ona w witaminy i minerały, które pomagają w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji. Kamelia jest również skuteczna w nawilżaniu skóry, pomagając w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgoci.

Opuncja

To skuteczne źródło nawilżenia dla skóry, które pomaga w utrzymaniu jej elastyczności i jędrności. Opuncja również zawiera witaminy i minerały, które pomagają w utrzymaniu zdrowego wyglądu skóry.

Kwiat lotosu

Jest on bogaty w substancje odżywcze, w tym witaminy i minerały, które pomagają w utrzymaniu zdrowej skóry. Kwiat lotosu jest również skuteczny w redukowaniu stanów zapalnych skóry i zaczerwienienia.

Czerwony żeń-szen

Wszyscy znają i cenią go za jego właściwości antyoksydacyjne, które pomagają w ochronie skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Czerwony żeń-szeń również pomaga w poprawie krążenia krwi i jest skuteczny w redukowaniu stanów zapalnych skóry.

Spodobał Ci się ten wpis? Przeczytaj kolejny: O tym jak różne są kanony piękna na świecie: usta a la Mursi.

Dodaj komentarz