Porost islandzki

Porost islandzki, czyli Płucnica islandzka (łac. Centraria islandica) znamy wszyscy przede wszystkim z zastosowania w tabletkach kojących podrażnione gardło.  Ten leczniczy surowiec to gatunek grzyba, który ze względu na współżycie z glonami, zaliczamy do grupy porostów. Jego właściwości lecznicze odkryto „dopiero” pod koniec XVII wieku a już został silnie przetrzebiony i występuje bardzo rzadko. Dlatego w wielu krajach (i w Polsce) został ogłoszony gatunkiem prawnie chronionym. Zagrożeniem jest jego skuteczność lecznicza i co za tym idzie – popularność. To gwiazda!

O poroście islandzkim słów kilka

Tylko nie zrywajcie go w Polsce! Jest pod ochroną! Wygląda tak:

porost islandzki

Dlaczego jest taki skuteczny? Porost islandzki  jest środkiem łagodzącym i osłaniającym przy kaszlu drażniącym oraz w chronicznych biegunkach i nieżytach żołądka. Poza tym ma właściwości poprawiające trawienie i pobudzające apetyt. Hamuje rozwój drobnoustrojów, nawet tych odpornych na antybiotyki.  Wyizolowane z niego kwasy porostowe to kwas cetrariowy, który jest wykorzystywany do wytwarzania środków leczniczych przeciw chorobie morskiej i lokomocyjnej. Zapobiega on odruchom wymiotnym. Kolejny to kwas usninowy, który jest używany do leczenia chorób skórnych, nawet w szpitalach do przyspieszania gojenia się trudnych ran.

Porost islandzki w INCI

Zgodnie z klasyfikacją INCI, możecie go odnaleźć w kosmetykach pod pseudonimami:

 • CETRARIA ISLANDICA (ICELAND MOSS) EXTRACT,
 • EXTRACT OF CETRARIA ISLANDICA,
 • EXTRACT OF ICELAND MOSS,
 • ICELAND MOSS (CETRARIA ISLANDICA) EXTRACT,
 • ICELAND MOSS EXTRACT,
 • LICHEN ISLANDICUS EXTRACT

A po polsku?

 • ekstrakt z płucnicy islandzkiej,
 • wyciąg z płucnicy islandzkiej,
 • ekstrakt z porostu islandzkiego,
 • wyciąg z porostu islandzkiego,
 • wyciąg z tarczownicy islandzkiej
 • wyciąg z mchu islandzkiego

Porost islandzki w kosmetykach

Co wato zapamiętać? Jest to bardzo wartościowy surowiec kosmetyczny. Posiada właściwości odtruwające, oczyszczające, nawilżające, osłaniające, antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwłuszczycowe i przeciwtrądzikowe. Regularnie stosowany hamuje nadmierne wydzielanie łoju. Wykorzystuje się go do leczenia zniszczonych włosów. Jeśli szukasz naturalnych kosmetyków o właściwościach pielęgnacyjnych, warto rozważyć wybór produktów z ekstraktem z porostu islandzkiego.

Ekstrakt z porostu islandzkiego jest teraz bardzo popularnym surowcem kosmetycznym. Doceniają go pacjenci za właściwości lecznicze. Doceniają go również ceniony za swoje właściwości pielęgnacyjne. Można go znaleźć w wielu kosmetykach, takich jak kremy, maseczki, szampony czy odżywki.

Czy jest drogi? Cena ekstraktu z porostu islandzkiego może być dość wysoka, ponieważ surowiec ten pozyskiwany jest z trudno dostępnych terenów na Islandii. Jednak jego skuteczność i pozytywne działanie na skórę i włosy czynią go bardzo wartościowym.

Czy pozyskiwany tylko na Islandii? Porost islandzki rośnie głównie w rejonie Północnego Atlantyku, w tym na Islandii. Ale także w innych krajach, takich jak Norwegia czy Szwecja. Jednak producenci kosmetyków z ekstraktem z porostu islandzkiego najczęściej pozyskują surowiec właśnie z Islandii. Podobno ze względu na wysoką jakość i czystość tego składnika.

Kosmetyki DYI

Czy można kupić czysty surowiec i zrobić coś z niego samemu w domu? Tak, istnieje wiele sklepów internetowych oferujących czysty ekstrakt z porostu islandzkiego, który można wykorzystać do samodzielnego przygotowania kosmetyków w domu. W Internecie można znaleźć wiele przepisów na domowe maseczki, szampony czy kremy z ekstraktem z porostu islandzkiego. Jednak przed przystąpieniem do produkcji własnych kosmetyków, warto zapoznać się z odpowiednimi instrukcjami i wytycznymi. Po co? Po to, aby uzyskać pożądane efekty i uniknąć ewentualnych problemów związanych z nieodpowiednim zastosowaniem surowca.

Dodaj komentarz