Góralska tradycja kosmetyczna

Czy istnieje coś takiego jak góralska tradycja kosmetyczna? Odpowiedzi na to pytanie postanowiłam poszukać w Zawoi. To najdłuższa wioska w Europie, która leży u stóp Babiej Góry. Mieszkają tu górale babiogórscy, czyli górale spoza Podhala. Kiedyś ich głównym zajęciem było pasterstwo, obecnie w rejonie jest tylko jedna bacówka i kilka krów a tradycji tej grozi zapomnienie. Rejon ten był zawsze trudny, biedny, wymagający. Pasterstwo i górskie rolnictwo wymagały hartu ciała i ducha. Plony zdobywało się ciężką pracą. Wypasało się tu owce i krowy, zbierało miód a także uprawiało len na ubrania i olej lniany.

Górale babiogórscy pochodzą od Wołochów, czyli grupy etnicznej pochodzącej z Półwyspu Bałkańskiego. Stąd można tu nadal spotkać egzotyczną dla Polski urodę: ciemne włosy i karnację. Ze swoimi czarnym włosami i śniadą skórą, w tym stroju wyglądam więc jak rodowita góralka babiogórska.

Góralska tradycja kosmetyczna

Czy istnieje góralska tradycja dotycząca urody?

Jak górale i góralki dbały o urodę? Naturalnie! Zdrową dietą (kiszonki, zioła, kasze, mało mięsa, okresowe posty), źródlaną wodą i ruchem na świeżym powietrzu. Regionalne produkty spożywcze, takie jak miód, nabiał, olej lniany, czy lanolina, mogłyby być używane kosmetycznie, ale nie były, chyba że przy okazji – gdy naturalna lanolina wygładzała skórę dłoni podczas golenia owiec. Górale nie mieli pielęgnacji skóry aż tak wysoko na liście swoich priorytetów. W Zawoi dowiedziałam się więc, że nie ma czegoś takiego jak góralska tradycja kosmetyczna.

Miód był uważany za świętość, bo pszczoły były uważane za owady święte. Cóż za mądrość ludowa! Jakiekolwiek użycie świętego miodu w celu innym niż spożywczy, byłoby więc uznane za profanację.

góralska tradycja - Zawoja

Góralska tradycja kosmetyczna? Brak danych!

Górale babiogórscy nie stosowali więc żadnych rytuałów kosmetycznych. Nie ma żadnych podstaw by twierdzić, że istniała jakaś góralska tradycja kosmetyczna. Nie wykorzystywali swoich bogactw naturalnych do pielęgnacji skóry. Naturalną urodę podkreślano strojem, fryzurą. Oczywiście styl zmieniał się wraz ze stanem cywilnym. Panny na wydaniu pokazywały więcej włosów i miały inne kolory gorsetów np. niebieskie i zielone, mężatki ubierały czerń i zakrywały włosy chustami. Twarz rozświetlano kolorowymi koralami.

Jak czytamy w starych podaniach i analizujemy pieśni ludowe to najbardziej liczył się charakter i czy człowiek umiał śpiewać i tańczyć. Mężczyźni nosili długie włosy splecione w warkoczyki, jak zbójcy, którzy im imponowali. U dziewczyn atrakcyjność znacznie podnosiły umiejętności: dojenia krowy i pieczenia chleba. W modzie też były krągłe, kobiece kształty, które dodatkowo podkreślano, mnożąc halki pod spódnicą. Góralska tradycja to raczej taniec i strój niż kosmetyki!

Czy współczesne kobiety z okolic Babiej Góry kultywują tradycje kosmetyczne?

Współczesne góralki babiogórskie również nie słyną z jakichś szczególnych rytuałów kosmetycznych, ale korzystają z kosmetyków dostępnych na rynku. Jednakże wiele z nich nadal stosuje naturalne składniki, takie jak miód czy olej lniany, które stanowią tradycyjne bogactwa tutejszej ziemi.

Warto jednak podkreślić, że górale babiogórscy mają swoje tradycyjne sposoby dbania o zdrowie i kondycję fizyczną, które wpływają na ich ogólny wygląd i samopoczucie. Przykładem jest choćby specyficzna dieta, oparta na regionalnych produktach, takich jak oscypek czy kwaśnica. Regularne ruchy i ciężka praca w górach, czy to w rolnictwie, czy w turystyce, również wpływają na ich kondycję i wygląd.

W dzisiejszych czasach zwraca się coraz większą uwagę na naturalne składniki w kosmetykach oraz na prozdrowotny styl życia. Dlatego też warto zwrócić uwagę na bogactwo naturalnych surowców, jakie oferuje nam otaczająca przyroda i korzystać z nich w codziennej pielęgnacji.

Kwaśna śmietana, olej lniany i miód – czy można zrobić z tych składników kosmetyki?

Olej lniany, kwaśna śmietana i miód to tylko kilka przykładów z bogactwa naturalnych składników, które można wykorzystać w pielęgnacji urody. Kwaśna śmietana ma właściwości nawilżające i łagodzące podrażnienia skóry, a także działa kojąco na skórę suchą i zniszczoną. Można ją stosować jako maseczkę na twarz, nakładając ją na skórę na około 20 minut, a następnie zmyć ciepłą wodą.

Olej lniany to również składnik, który może przynieść wiele korzyści dla urody. Jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, które mają właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne, a także wpływają na elastyczność skóry. Olej lniany może być stosowany jako dodatek do kosmetyków lub nakładany bezpośrednio na skórę.

Miód to kolejny naturalny składnik, który może być używany w pielęgnacji urody. Ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, a także działa nawilżająco na skórę. Można go stosować jako maseczkę na twarz, dodając do niego np. jogurt lub olej lniany. W połączeniu z cukrem lub solą może być również stosowany jako peeling do ciała, pozbywając się martwego naskórka i poprawiając gładkość skóry.

Jak zrobić kosmetyki z prostych kuchennych składników?

Oto kilka prostych przepisów na domowe kosmetyki z kwaśną śmietaną, olejem lnianym, miodem i sokiem z cytryny:

  1. Nawilżająca maska na twarz:
  • 1 łyżka kwaśnej śmietany
  • 1 łyżka miodu
  • 1 łyżka oleju lnianego

Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać, a następnie nałożyć na twarz na około 15 minut. Po upływie czasu maskę należy zmyć ciepłą wodą.

  1. Maska do włosów:
  • 2 łyżki kwaśnej śmietany
  • 1 łyżka miodu
  • 1 łyżka oleju lnianego
  • 1 łyżka soku z cytryny

Składniki należy dokładnie wymieszać i nałożyć na wilgotne włosy, szczególnie na końcówki. Pozostawić na 30 minut, a następnie dokładnie spłukać.

  1. Peeling do ciała:
  • 2 łyżki miodu
  • 2 łyżki oleju lnianego
  • 2 łyżki kwaśnej śmietany
  • 2 łyżki cukru trzcinowego
  • 1 łyżka soku z cytryny

Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać, a następnie masować nimi całe ciało. Peeling pozostawić na skórze przez 5-10 minut, a następnie zmyć ciepłą wodą.

Powyższe przepisy na domowe kosmetyki z kwaśną śmietaną, olejem lnianym, miodem i sokiem z cytryny są proste w wykonaniu, a składniki łatwo dostępne. Dodatkowo, pozytywnie wpływają na stan skóry i włosów, zapewniając im nawilżenie i odżywienie.

Czy kosmetyka i ekologia mogą iść w parze?

Dobre dla Ciebie i dobre dla Planety. Warto zwrócić uwagę na jakość składników używanych do produkcji domowych kosmetyków. Szczególnie ważne jest, aby były one ekologiczne i pochodziły z dobrego źródła. Wybierając naturalne składniki, które są wolne od sztucznych dodatków, unikamy kontaktu z chemikaliami, które mogą powodować podrażnienia skóry i alergie.

Dobrze dobrana dieta również wpływa na wygląd skóry i włosów. Warto wprowadzić do swojej diety więcej owoców, warzyw, orzechów, nasion i innych produktów bogatych w witaminy i minerały. Zmniejszenie spożycia przetworzonej żywności, cukru i tłuszczów nasyconych również może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry i włosów.

Ostatecznie, naturalne kosmetyki z ekologicznych składników i dobrej jakości spożywcze składniki są zdrowsze dla naszego ciała i środowiska. Korzystając z takich produktów, nie tylko zadbasz o swoją urodę, ale również o planetę.

Podróże kosmetyczne – wyprawa do Zawoi na YouTube

Spodobał Ci się ten wpis? Przeczytaj kolejne, może o Islandii? Mój blog kosmetyczny jest nietypowy, inspiruje mnie wszystko – nie tylko gabinet kosmetyczny i branża kosmetyczna, ale także podróże i codzienne życie w Polsce Islandia wycieczka

Dodaj komentarz